Zakończenie Roku S. Adelgund Tumińskiej

przez administrator

S.Adelgund Tumińska (mal. Alicja Pawłowska)

 

18 stycznia br. polska prowincja Sióstr Franciszkanek zakończyła Rok S. Adelgund Tumińskiej, który był obchodzony z okazji 120 rocznicy jej urodzin.

 

Kończący się rok obfitował w różne wydarzenia i uroczystości przypominające heroiczny czyn S. Adelgund, która w 1945 r. stając w obronie 3 młodych dziewcząt w Chojnicach poniosła śmierć męczeńską.

 

Uroczysta inauguracja nastąpiła 16 stycznia 2014 r. w Chojnickim Domu Kultury podczas spektaklu „Świadek Miłości”, wykonany przez młodzież Zespołu Szkół Katolickich w Chojnicach.

Zobacz spektakl


18 maja odbyły się warsztaty muzyczne, które zgromadziły 150 uczestników i zakończyły się przepięknym Oratorium „Nikt nie ma większej miłości, gdy ktoś oddaje życie za przyjaciół swych” (J 15,13).  Oratorium odbyło się w chojnickiej Bazylice, która została wypełniona po brzegi licznie zgromadzonymi słuchaczami, wśród których był min.  J. E. Ks. Bp Wiesław Śmigiel i władze miasta Chojnice. Warsztaty poprowadził p. Jakub Tomalak z osobami towarzyszącymi.

Zobacz Oratorium

W ciągu roku odbyły się liczne spotkania w szkołach, parafiach, rekolekcje dla młodzieży oraz wystawy ukazujące życie i męczeńską śmierć  S. Adelgund Tumińskiej. Nie zabrakło odwiedzin grobu S. Adelgund, który znajduje się w ogrodzie Sióstr Franciszkanek w Chojnicach i wzmożonej modlitwy w intencji jej beatyfikacji.

18 stycznia 2015 r. zakończono Rok S. Adelgund. W sposób szczególny ten dzień został zaakcentowany w parafii narodzin i chrztu S. Adelgund w kościele św. Marii Magdaleny w Czersku.  Podczas niedzielnych mszy św., S. Fabiola Szreder przybliżała parafianom postać S. Adelgund, a chór orlicki uświetnił swym śpiewem niedzielne spotkania z Chrystusem.

Obchody Roku S. Adelgund Tumińskiej pozwoliły nam zgłębić przesłanie jej życie i dodały odwagi do życia bardziej ewangelicznego oraz stawania w obronie wartości. Dziś, kiedy żyje się nam bezpieczniej, nie wolno nam zapominać o tych, którzy za wierność Chrystusowi zapłacili najwyższą cenę.

Wróć