Wiele: koronacja obrazu MB Pocieszenia

przez Franciszkanka

28 maja we Wielu w diecezji pelplińskiej odbyły się uroczystości koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Sanktuarium Kalwaryjskiego.  Uroczyste obchody rozpoczęły się w sobotę przybyciem kilku tysięcy pieszych pielgrzymów, którzy wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Siostry Franciszkanki pielgrzymowały z parafiami: Leśno i Chojnice. Wieczorem odbył się koncert ewangelizacyjny zespołu „Na cały głos”z Pelplina. Koronacja była połączona z dorocznym głównym odpustem na Kalwarii w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Prymas Polski, ks. Abp Wojciech Polak.  Wśród koncelebransów byli: metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, emerytowany metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, abp senior z Olsztyna Edmund Piszcz, biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a także  biskup pomocniczy z Pelplina Wiesław Śmigiel, biskup senior Piotr Krupa oraz kilkudziesięciu kapłanów. W uroczystości uczestniczyło tysiące pielgrzymów, jak również osoby konsekrowane, wśród nich prawie 40 Sióstr Franciszkanek.

GALERIA ZDJĘĆ

Podczas mszy świętej arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski powiedział:  Jednym z Bożych znaków nadziei, jednym z tych świateł, które Chrystus pozostawia nam na drodze do domu Ojca jest ten cudami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, otaczany tak wielką miłością przez tutejszy, kaszubski lud. Po homilii Ks. Prymas Polski, abp Polak oraz Ks. Bp Kasyna na obraz Matki Bożej Pocieszenia i Dzieciątka Jezus nałożyli korony, które na Jasnej Górze w ubiegłym roku poświęcił papież Franciszek. Łaskami słynący we Wielu wizerunek Madonny z Dzieciątkiem czczony jest we Wielu od 1852 roku, kiedy przyniesiono go w procesji z Chojnic w czasie zaborów, po kasacie klasztoru Augustianów. Kult Maryi we Wielu łączy się z pobożnością pasyjną ze względu na Kalwarię  zbudowaną tam na początku XX wieku.

Transmisja w TV Trwam

Wróć