Warszawa: Dziękujemy za Niepodległość

przez Franciszkanka

By: EpiskopatNews

XI Święto Dziękczynienia przebiegło pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”. To część obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wraz z innymi pątnikami tradycyjnie wyruszyłyśmy z Placu Piłsudskiego z relikwiami św. Faustyny.

Do pątników przemówił bp Piotr Jarecki: "Rozpoczynamy pielgrzymkę z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, miejsca szczególnego w historii naszego narodu, do Świątyni Opatrzności Bożej, w ramach obchodzonego jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości".

Dodał, że pielgrzymka wyrusza z miejsca, gdzie znajdują się prochy tych, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny. - Szczególną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał Kościół Katolicki, a także jego święci i błogosławieni, a wśród nich św. siostra Faustyna Kowalska, nazywana "apostołką Bożego Miłosierdzia" i "sekretarką Jezusa Miłosiernego" - podkreślił biskup Jarecki.

Przypomniał też, że Jan Paweł II nazwał "Dzienniczek" siostry Faustyny "Ewangelią Miłosierdzia, pisaną z perspektywy XX wieku, która pozwoliła ludziom przetrwać niezwykle bolesne doświadczenia tych czasów". - Dzisiaj od Grobu Nieznanego Żołnierza niesiemy płomień wolności do Świątyni Opatrzności Bożej, od którego zostanie zapalona świeca niepodległości - powiedział hierarcha. W czasie pielgrzymki dołączyli na trasie święci polscy, którzy z panteonu świętych wychodzą raz w roku właśnie na Święto Dziękczynienia.

Uroczystej Eucharystii w samo południe przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę świętą koncelebrowali biskupi z Polski i z zagranicy.  Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w homilii podczas mszy podkreślił wartość świętowania, nawiązując do dziękczynienia za 100-lecie niepodległości: "Miarą świętowania wyzwolenia jest nie tylko własne doświadczenie wolności, ale także umiejętność podzielenia się tym darem z innymi".

Prezydent RP Andrzej Duda, abp Wojciech Polak i kard. Kazimierz Nycz zapalili świecę niepodległości – dar Piusa IX. Życzeniem papieża było, aby zapalono ją w wolnej Warszawie. Ogień pochodził z grobu Nieznanego Żołnierza. Eucharystia rozpoczęła Dziękczynienie, potem mnóstwo atrakcji i tak aż do godz. 21.37.

  S. Maristella Karbowniczek

Wróć