Uroczystości z okazji Wniebowstąpienia Pańskiego we Wielu

Pielgrzymka do Wiela


Na Kalwarii we Wielu w diecezji pelplińskiej odbyły się 20 maja centralne uroczystości odpustowe z okazji Wniebowstąpienia Pańskiego. Mszy św. polowej przewodniczył biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel.


We Mszy św. uczestniczyło ok. 15 tysięcy wiernych, przede wszystkim Kaszubów, którzy przybyli w licznych pieszych i autokarowych pielgrzymkach.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości

 Siostry Franciszkanki pielgrzymowały wraz z parafią Podwyższenia Krzyża Świętego z Leśna. W grupie 245 pielgrzymów trud pielgrzymi podjęło 17 sióstr. Siostry animowały przez całą trasę modlitwy i radosne śpiewy.

 

 Kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ks. Jan Flisikowski witając pielgrzymów podkreślił, że pielgrzymowanie na kalwarię jest szansą zdobycia "zdrowej wiary" a główną intencją tegorocznych uroczystości odpustowych jest modlitwa za zmarłego przed miesiącem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę.  

 W czasie homilii Biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel przypomniał, że kalwarie powstały na przestrzeni wieków, żeby umożliwić wiernym zyskiwanie łask, które zwyczajnie związane są z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Dlatego mówiąc o Wielu stwierdził: "tu jest świadectwo wiary poprzednich pokoleń".

 Tutaj film z powitania z pielgrzymek

 Biskup pomocniczy wskazał na potrzebę zmiany języka debaty publicznej, czego przykład powinni dać chrześcijanie: "język nie może służyć do obrzucania się błotem, plotkowania, do obelg". Wtedy, mówił biskup "język przestaje być językiem ludzkim, a staje się językiem zła". Język chrześcijan ma być "językiem miłości, nawet, kiedy upomina, kiedy mówi prawdę, zawsze ma być językiem miłości a nie poniżenia drugiego człowieka". 

Wróć