Uroczystości Bożego Ciała w Orliku

przez administrator

Procesja Bożego Ciała w Orliku

 

Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba,

Pod przymiotami ukryty chleba.

Zagrody nasze widzieć przychodzi,

I jak się Jego dzieciom powodzi.

 

Zdjęcia z procesji

 

 W tych słowach Franciszka Karpińskiego można odkryć sens procesji Bożego Ciała.  Boże Ciało jest świętem tajemniczej obecności Chrystusa w Eucharystii. Pan ukryty pod postaciami chleba i wina wychodzi nam na spotkanie. Eucharystia to przestrzeń, w której człowiek spotyka się z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Jego historia wchodzi w naszą historię.  

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem O. Łukasza Rosiaka, Ks. Wojciecha Pelowskiego (pracującego w Czechach) oraz Ks. Krzysztofa Mudlaffa (ojca duchownego GSD) w asyście 8 kleryków WSD z Gdańska w kaplicy orlickiej rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W uroczystości uczestniczyły Siostry Franciszkanki oraz licznie zgromadzeni okoliczni mieszkańcy. Po mszy odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych przez siostry w orlickim parku.

Święto to zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Wróć