Tysiące pielgrzymów we Wielu

Tysiące pielgrzymów zgromadziła 11 i 12 maja Kalwaria w Wielu na Kaszubach podczas dorocznych uroczystości odpustowych ku czci Wniebowstąpienia Pańskiego.

Jak co roku Siostry Franciszkanki z Orlika, Chojnic i Człuchowa włączyły się w trud pielgrzymowania, prowadząc śpiewy i modlitwy w grupie parafialnej z Leśna.

 

Tutaj zdjęcia z pielgrzymich dni.


Liczne piesze pielgrzymki z Kaszub a także z Borów Tucholskich, przybyły na wielewskie uroczystości w sobotnie południe. Powitał ich kustosz kalwarii a jednocześnie proboszcz parafii, w której znajduje się też sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ks. Jan Flisikowski. W sobotę tysiące pielgrzymów modliło się podczas wspólnej Drogi Krzyżowej, która w leśnym i górzystym terenie trwała prawie dwie i pół godziny. Sobotni dzień zakończył koncert nad jeziorem wielewskim zespołu Gang Marcela, który był hołdem wdzięczności za pontyfikat papieża Benedykta XVI.

W niedzielę Mszę św. polową odprawił dla wielu tysięcy pielgrzymów biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Tematem przewodnim był liturgiczny obchód Wniebowstąpienia Pańskiego. Biskup pelpliński wspomniał chwile umierania bł. Jana Pawła II, jego powrotu do Domu Ojca, które mimo ich dramaturgii, „zbliżyły nas wzajemnie do siebie”.
Bp Kasyna podkreślił potrzebę, ażeby „chrześcijanie nie byli wyznawcami Chrystusa tylko z metryki chrztu, ale przede wszystkim z dobrego czynu”.  

Na uroczystościach w Kalwarii Wielewskiej pojawiły się elementy regionalne we Mszy św. po kaszubsku, śpiewał zespół „Kaszuby” z Wiela i z Karsina, wierni ubrani byli w stroje kaszubskie. Po zakończeniu Mszy św. biskup Ryszard Kasyna otrzymał od parafian z Wiela rower, co wywołało burzę oklasków.

Trwa jeszcze tydzień odpustowy. W najbliższy czwartek Siostry Franciszkanki prowadzić będą nabożeństwo adoracyjne oraz oprawę liturgiczną w czasie mszy św. w intencji dziękczynnej za powołania i błagalnej w int. nowych powołań.

Wróć