Transitus św. Franciszka w Asyżu

przez administrator

W nocy z 3 na 4 października 1226 r. św. Franciszek z Asyżu przeszedł z życia ziemskiego do życia wiecznego; umierał na ziemi przy kapliczce Porcjunkuli.

Tego dnia we wszystkich kościołach i klasztorach franciszkańskich na całym świecie gromadzą się bracia i siostry, naśladowcy świętego Franciszka, celebrując Transitus. Ten wieczór w niepowtarzalnym klimacie jest przeżywany w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, gdzie reprezentanci wszystkich zakonów franciszkańskich gromadzą się w miejscu jego śmierci, w pobliżu maleńkiej kapliczki – Porcjunkuli, która stoi na środku kościoła, będąca świadkiem narodzin duchowych Franciszka, później zaś narodzin dla nieba tego Bożego męża.

Uroczystości Transitusu towarzyszy zawsze przepiękna oprawa liturgiczna. W bieżącym roku przewodniczył im legat papieski ks.kard. Agotino Vallini oraz ks. Bp Delio Lucarelli. Obecne, jak co roku były władze samorządowe oraz różne organizacje z poszczególnych regionów Włoch.

Zdjęcia z nabożeństwa Transitus w Asyżu

W tym wyjątkowym nabożeństwie uczestniczyły również Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, będące delegatkami na XXXI Kapitułę Generalną, która rozpocznie się 4 października w Rzymie. Wśród nich były także delegatki polskiej prowincji.

Wróć