Światowy Dzień Chorego w Orliku

przez Franciszkanka

Przypadający 11 lutego Światowy Dzień Chorego obchodzimy już po raz 25. Został ustanowiony 11 maja 1992 r. przez papieża Jana Pawła II - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

 

W kościołach na całym świecie tego dnia sprawowane są uroczyste msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa. W tym roku, decyzją Ojca Świętego Franciszka, nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się – tak jak przed 25 laty – w Lourdes. Światowy Dzień Chorego to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Jednocześnie – jak pisze Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień – jest to zachęta dla tych, którzy poświęcają się na rzecz chorych „do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom”.

Światowy Dzień Chorego był obchodzony również w kaplicy Sióstr Franciszkanek w Orliku. Na specjalną mszę św. z namaszczeniem chorych i błogosławieństwem Najświętszego sakramentu zostali zaproszeni chorzy z najbliższego sąsiedztwa sióstr. Mszę św. koncelebrował O. Łukasz Rosiak OFM wraz z ks. Jaromirem Buczakiem (diec. tarnowska). Po mszy św. odbyła się radosna agapa w refektarzu zakonnym.

Wróć