Rok S. Adelgund Tumińskiej rozpoczęty

 

 

Dnia 15 stycznia polska prowincja Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej rozpoczęła obchody Roku S. Adelgund Tumińskiej z racji przypadającej w tym roku 120 rocznicy jej urodzin.

 

 

16 stycznia br. pięknym dopełnieniem rozpoczętego Roku S. Adelgund był  spektakl „Świadek Miłości” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Katolickich w Chojnicach. Znamiennym był również fakt, że spektakl ten odbył się w mieście, w którym S. Adelgund pracowała i oddała swe życie w obronie młodych pracownic szpitala chojnickiego, sama ponosząc śmierć męczeńską.

TUTAJ ZDJĘCIA ZE SPEKTAKLU

Na rozpoczęcie spektaklu przełożona prowincjalna S. Mirona Turzyńska powiedziała, że… Każda wojna to źródło nieszczęść i tragedii. Męczeństwo Siostry Adelgund wpisane jest w pasmo cierpień ludności Kaszub i Pomorza, dlatego pamięć o s. Adelgund, jak również jej grób mogą być symbolicznym uczczeniem wszystkich zniewolonych, zgwałconych i zamordowanych kobiet na ziemi chojnickiej, których liczby nikt nie zna, lub w niektórych przypadkach nikt o nich nie pamięta.

Widownia Chojnickiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi. Dzięki młodym artystom można było przeżyć wieczór pełen powagi i szacunku dla życia i godności każdego człowieka. Niepowtarzalny scenariusz spektaklu stał się czytelnym przekazem, że natura s. Adelgund, była kształtowana w jej domu rodzinnym; to wiara i patriotyzm dodały jej odwagi, by w najważniejszym momencie życia pójść za głosem sumienia i nie bać się śmierci oraz napastników.

Męczeństwo nie rodzi się przypadkiem, ale jest zwieńczeniem dojrzałego życia chrześcijańskiego. Jest szczególnym powołaniem, którego udziela sam Bóg tym, którzy są gotowi do złożenia ofiary z własnego życia – na zakończenie spektaklu podsumowała s. Mirona.

Gromkie brawa na zakończenie spektaklu były wyrazem słów uznania za profesjonalny i oryginalny przekaz faktów historycznych z życia S. Adelgund. Prawie 80 młodych artystów - uczniów Zespołu Szkół Katolickich wykazało się wszechstronnymi walorami artystycznymi; poprzez min.śpiew, odpowiednią dykcję i taniec stworzyło niecodzienne przedstawienie. Na ten sukces złożyła się również olbrzymia praca nauczycieli przygotowujących ten spektakl.

Wróć