Relacja z Oratorium o S. Adelgund Tumińskiej w Chojnicach

przez administrator

Oratorium o s. Adelgund Tumińskiej - koncert


18 maja br. Bazylika Chojnicka stała się miejscem, gdzie zaprezentowano przepiękne oratorium słowno – muzyczne: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15, 13) poświęcone heroicznej postawie S. Adelgund Tumińskiej, franciszkanki. Oratorium zorganizowane przez Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej z Orlika.

Finałowy koncert został poprzedzony trzydniowymi warsztatami muzyki liturgicznej, które przeprowadził Jakub Tomalak - absolwent Wydziału Pedagogiczo–Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Założyciel i dyrygent chóru Musica Nova Calisiensis.

W przygotowaniach oratorium wielki wkład wnieśli S. Karen Trafankowska – siostra nazaretanka, dyrygentka, solistka związana ze środowiskiem muzyków kościelnych w Kaliszu,  ks. Grzegorz Mączka z Kalisza,  grupa teatralna -   prowadzona przez pana Grzegorza  Szlangę  z Chojnickiego Domu Kultury  z grupa teatralną, Piotr Dołęgowski ze Szkołą Muzyczną w Toruniu oraz S. Kinga Heldt, franciszkanka.

Wykonawcy to ponad 100 osób z różnych chórów: min. z Chojnic, Golubia- Dobrzynia, Tczewa, Torunia, Orlika.

Wśród gości byli obecni: J. E. Ks. Bp Wiesław Śmigiel, kapłani z dekanatu chojnickiego i okolic, władze samorządowe miasta Chojnice, rodzina S. Adlegund, siostry zakonne, i zaproszeni goście. Bazylika chojnicka była wypełniona po brzegi.

Było to niecodzienne, wspaniałe widowisko religijno – artystyczne. Dynamiczna muzyka, zaangażowanie wykonawców i ciekawe efekty świetlne spowodowały wyrazisty i bardzo dobry odbiór religijnego przesłania oratorium o s. Adelgund. To nie był zwykły spektakl, to nie było spotkanie tylko z biografią s. Adelgund, to było żywe spotkanie z Miłością Chrystusa. 

Ks. Biskup Wiesław Śmigiel, który objął Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem powiedział:… była to uroczystość duchowa i wspaniałe rekolekcje.

Po zakończeniu widzowie niechętnie opuszczali mury świątyni, a nie kończące się oklaski były dowodem, że przesłanie oratorium dotknęło głęboko serc ludzkich. Każdy uczestnik zabrał ze sobą słowa  refrenu: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15,13), by starać się wnieść go do swej codzienności.


Linki z relacji wydarzenia:

III Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Gimnazjum nr 1 w Chojnicach

Nie bójcie się żyć dla Miłości - Pieśń dla Jana Pawła II- muz. L. Kwiatkowski

Oratorium cz. I

Oratorium cz. II

Oratorium cz. III

Oratorium cz.IV - zakończenie

Galeria zdjęć

Wróć