Rekolekcje lectio divina w Orliku

przez Franciszkanka

Lectio divina w Orliku

 

 

 

W dniach 9 - 17 lipca w Orliku odbywa się kolejna w tym roku seria rekolekcji dla sióstr.

Tym razem jest ona prowadzona w rytmie lectio divina według programu opracowanego przez Centrum Formacji Duchowej Księży Salwatorianów w Krakowie.

 

 

 

 

 

 

W rekolekcjach uczestniczą 54 siostry, które w trzech grupach zgłębiają: na I etapie - Ewangelię wg św. Marka, na II - wg św. Mateusza i na III - Ewangelię wg św. Łukasza.

Rekolekcjom przewodniczą:

I etap: O. Leszek Gólczyński SSCC

II etap: Ks. Marek Gątarz

III etap: Ks. Ryszard Stankiewicz SDS

których wspierają kierownicy duchowi: Ks. Janusz Chyła, O. Grzegorz Chomiuk OFM i O. Krzysztof Wasiuk SSCC

Rekolekcje Lectio divina oparte są na wielowiekowej praktyce modlitwy słowem Bożym, sięgającej początków chrześcijaństwa. Ta praktyka dostępna dla wszystkich wierzących, którzy pragną zażyłości ze Słowem Bożym. Jest ona szczególnym rodzajem duchowości, radykalną formą życia chrześcijańskiego. Składają się na nią cztery etapy modlitwy słowem Bożym realizowane każdego dnia rekolekcji: lectio (czytanie) – meditatio (medytacja) – oratio (modlitwa) – contemplatio (kontemplacja). Wierne i cierpliwe kroczenie drogą Lectio divina pomaga przemodlić i zgłębić słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. Rekolekcje lectio divina trwają 8 dni. Przeżywane są w klimacie pustyni, w pełnym milczeniu z indywidualnym prowadzeniem przez kierownika duchowego.

Wróć