Procesja Bożego Ciała w Orliku

przez Franciszkanka

Procesja Bożego Ciała w Orliku

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Prawdziwa obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowie Jezusa: "To jest Ciało moje, to jest Krew moja" (Mk14,22.24).

 

Uroczystość przeżywana jest w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. Papież Urban IV bullą "Transiturus" z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako "zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu".

 
W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono nieco później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.
 

W Orliku, tradycyjnie po mszy św. o godz. 9.00. odbyła się procesja do czterech ołtarzy, które znajdowały się w parku orlickim, a swą treścią nawiązywały do czytanych Ewangelii oraz obchodzonego Roku Życia Konsekrowanego. Procesje poprowadził kapelan sióstr, O. Łukasz Rosiak OFM. Jak co roku wierni tłumnie przybyli na tę niecodzienną procesję, by wraz z Siostrami Franciszkankami publicznie oddać wiarę i cześć Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.

Zapraszamy do galerii

Wróć