Brusy: Prezydent Andrzej Duda podziękował za pomoc w usuwaniu skutków nawałnicy

przez Franciszkanka

20 marca br. Prezydent RP Andrzej Duda nawiedził tereny dotknięte nawałnicą w sierpniu 2018. Finał pobytu miał miejsce w Brusach, gdzie spotkał się z wolontariuszami oraz przedstawicielami organizacji zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Prezydent Andrzej Duda w swym przemówieniu w Brusach, tak jak i w Rytlu, wspomniał, że będąc harcerzem bywał na terenach dotkniętych sierpniową nawałnicą. Zaapelował do harcerzy, którzy także byli w Brusach, by przyjeżdżali na tereny dotknięte nawałnicą - "Potrzebne są tysiące ludzi, żeby te miliony drzew zasadzić z powrotem." 

Wierzę, że w tej tragedii, która dotknęła wiele osób są elementy, które mogą zostać przekute na dobro - mówił w Brusach prezydent. Prezydent zapewnił, że mieszkańcy tych terenów nie zostaną sami i mogą liczyć na pomoc państwa choćby przy odbudowie dróg, które wciąż są niszczone przez ciężarówki wywożące drewno. Prezydent dziękował tym wszystkim, którzy w nocy z 11 na 12 sierpnia ruszyli na pomoc przedzierając się przez zniszczone lasy, nie zważając na własne życie.

- Chylę przed wami czoła, że nie patrząc na siebie, nie patrząc na swoje sprawy, nie patrząc na swoją rodzinę, na swoje gospodarstwo, pobiegliście do remizy, pobiegliście rzucić się na pomoc, pobiegliście służyć innym. To pokazało, jak wielki jest w was duch. To pokazało jak wielki jest duch służby - mówił.

Spotkanie zakończyło się rozmowami Prezydenta RP z wolontariuszami, samorządowcami, strażakami, harcerzami oraz Siostrami Franciszkankami z Orlika. W rozmowie z nami wykazał się znakomitą wiedzą na temat zniszczeń, jakie dokonały się wokół naszego naszego klasztoru jaki udzielanej przez nas pomocy poszkodowanym.

Wróć