Orszaki Trzech Króli po raz kolejny...

przez Franciszkanka

W prawie 550 miejscowościach całej Polski oraz w 22 miejscowościach zagranicą odbyły się 6 stycznia Orszaki Trzech Króli. Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli. Z upływem lat orszaki stały się największymi ulicznymi jasełkami na świecie. Siostry Franciszkanki uczestniczyły również w organizacji królewskich pochodów min. w Chojnicach, Człuchowie i Dziemianach.

W tym roku wielobarwnym orszakom towarzyszyło franciszkańskie pozdrowienie: "Pokój i dobro". Św. Franciszek z Asyżu jako pierwszy na świecie, w Greccio zapoczątkował tradycję wystawiania jasełek i budowę szopek bożonarodzeniowych.„Idą tutaj po to, aby się spotkać razem, po to, aby stworzyć wspólnotę Bożego Narodzenia, cieszących się ze świąt, zgromadzonych w tym roku pod tym wielkim i wymownym zawołaniem ‘Pokój i Dobro’. To jest to, czego tak naprawdę każdy z nas potrzebuje” – powiedział pan prezydent Andrzej Duda.

Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, z Rady Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!

Wróć