Orszaki Trzech Króli już za nami...

Ulicami 184 miast i wsi 6 stycznia przeszły Orszaki Trzech Króli. Świąteczne pochody odbyły się także poza granicami Polski: w Wielkiej Brytanii, USA,Włoszech i na Ukrainie.

 

Siostry Franciszkanki zaangażowały się w przygotowanie orszaków w Dziemianach, Chojnicach, Człuchowie i Warszawie.

III Orszak Trzech Króli w Dziemianach był wyjątkowy, bo gmina zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie "Głosuj na wielbłąda". Do Dziemian przybyły dwa wiebłądy, które od dzieci otrzymały pięknie wydziergane szale, ostatecznie jeden z nich został w ...stodole. Trzem Królom towarzyszyła świta królewska w liczbie ponad 300 przebranych w trzech kolorach dzieci. Mała migawka z orszaku.  Na orszaku zebrały się tysiące ludzi z okolicznych gmin i parafii, wielu z nich była w strojach kaszubskich. Wśród znakomitych gości był min.biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel, kapłani, liczni posłowie i samorządowcy. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:30 przy amfiteatrze w Dziemianach. Tam dokonano wyboru czwartego Małego Króla Kaszubskiego oraz najpiękniejszą Gwiazdę Kolędniczą. Wspólne kolędowanie prowadziła schola św. Antoniego, Siostry Franciszkanki oraz orkiestry z Dziemian i Mściszewic. Wieś na orszak przygotowała się po królewsku. Trasa orszaku była pięknie przystrojona ręćznie robionymi ozdobami i flagami. Uczestnicy przeszli następnie do stajenki w szopie przy plebanii. Tam oprócz św. Rodziny czekały na nich żywe zwierzęta, m.in. lama,osioł, owce, kozy.  Orszak zakończył się pokazem pirotechnicznym na cześć Nowonarodzonego Króla oraz wspaniałym koncertem zespołu Na Cały Głos z Pelplina i Nieboskłonni z Tczewa.

 

 

Można było się tak jak królowie, ucieszyć z Objawienia Pańskiego... iść w orszaku także do „Betlejem własnego serca”, aby odnaleźć Stwórcę i – tak jak Trzej Królowie – złożyć Mu pokłon!

Każda miejscowość, która chciała włączyć się w Orszak, otrzymała od Fundacji materiały: śpiewniki, korony oraz scenariusz przemarszu. Na tegoroczne motto scenariusza wybrano słowa „Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda, Piękno”, inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych bł. Jana Pawła II.  

Do zobaczenia na trasach Orszaków Trzech Króli za rok!

 

Wróć