Klasztor w Orliku

Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej

    Orlik 21
    89-632 Brusy
    tel.: (52) 398 15 26
    e-mail: sekretariat@siostryzorlika.pl

Msze Święte i nabożeństwa w kaplicy Sióstr Franciszkanek w Orliku

W ciągu roku zapraszamy do wspólnej modlitwy razem z nami w naszej klasztornej kaplicy. Informacje o zmianach godzin nabożeństw są podawane w bieżących ogłoszeniach duszpasterskich.

Ogłoszenia i informacje duszpasterskie

  1. Bieżące ogłoszenia – klasztor w Orliku
  2. Ogłoszenia parafialne – parafia Leśno (na terenie której znajduje się klasztor)

Msze Święte

w niedziele: godz. 7:00 i 9:00
w tygodniu: 7:00, we wtorki: godz. 17:30.

Nabożeństwa

  • w październiku – nabożeństwo różańcowe
  • w maju – Litania ku czci NMP (nabożeństwo majowe)
  • w czerwcu – Litania do Serca Pana Jezusa

godz. 17:30 (we wtorki godz. 17:15)

  • w każdy piątek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu (po porannej Mszy Świętej o godz. 7:00 do Nieszporów o godz. 17:30).

Orlik – siedziba polskiej prowincji

Orlik to mała wieś leżąca na terenie parafii Leśno w diecezji pelplińskiej. Ukryta jest w Borach Tucholskich w pobliżu licznych jezior kaszubskich i małej rzeczki Muśliny. Położona jest ok. 30 km od Chojnic i mniej więcej tyle samo od Kościerzyny i Bytowa.

Budowa domu prowincjalnego

To właśnie w tej miejscowości powstała siedziba polskiej prowincji. A wszystko zaczęło się od uporządkowania zniszczonych zabudowań i zaniedbanego gospodarstwa. 14 listopada 1935 r. dotarły tutaj pierwsze Siostry. Nie odstraszyły ich zastane warunki. Zanim plany dotyczące nowego klasztoru nabrały realnych kształtów, siostry mieszkały w starym zabudowaniu w tzw. Domu św. Józefa.

Po długich staraniach w 1937 r. rozpoczęto budowę nowego klasztoru. W sierpniu mury klasztoru były gotowe. W czasie II wojny światowej w budynku stacjonowali Niemcy. Siostry z bólem wspominają ten okres czasu. Zostały wysiedlone z Orlika. Wróciły spowrotem 12 kwietnia 1945 r. Zastały zniszczone i ograbione budynki. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu wszystkich Sióstr, w Orliku mogło ponownie rozpocząć się normalne życie zakonne.

Powstanie prowincji polskiej

W 1947 r. przeniesiono nowicjat z Chojnic do Orlika. 4 października 1948 r. w Uroczystość św. Franciszka decyzją Rady Generalnej komisariat w Polsce został podniesiony do godności polskiej Prowincji pod wezwaniem Maryi Wspomożenia Wiernych z siedzibą w Orliku. Pierwszą Przełożoną Prowincjalną została S. Rafaela Schmitz. Obecnie posługę Przełożonej Prowincjalnej pełni S. Majella Lizińczyk.

Orlik dzisiaj

Dzisiaj klasztor w Orliku jest nadal domem prowincjalnym i formacyjnym (zapraszamy do galerii zdjęć). Nadto pełni funkcję domu rekolekcyjnego dla sióstr i gości, który jest otwarty na różnego rodzaju grupy parafialne i społeczne. Każdy szukający Boga, modlitwy i ciszy może znaleźć dla siebie miejsce. Po nawałnicy, która miała miejsce 11 sierpnia 2017 r. krajobraz uległ całkowitej zmianie, zamiast pięknych lasów wokół powstały puste przestrzenie. Pozwoliło to jednak na ponowne zaplanowanie przestrzeni wokół klasztoru, a posadzone drzewka szybko rosną i zaczynają na nowo cieszyć oko.

Obecnie w Orliku przebywa ok. 35 sióstr oraz ojciec kapelan, franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych prowincji św. Franciszka z Asyżu.

Jak dojechać do Orlika?

Orlik leży na trasie Gdańsk – Kościerzyna – Chojnice. Do Orlika można dotrzeć różnymi środkami lokomocji. Należy wysiąść na przystanku PKS LAMK, lub PKP na stacji LUBNIA.

Scroll to Top