Orlik: Uroczystość Bożego Ciała

przez Franciszkanka

Przypadające w czwartek Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki ku czci Najświętszego Sakramentu.  Jego głównym punktem jest procesja z Najświętszym Sakramentem, która wyrusza poza mury kościoła. Wierni w ten sposób publicznie wyznają wiarę i czczą Najświętszy Sakrament, niesiony w monstrancji po ulicach miast i wsi.

Galeria z procesji

W Orliku, z udziałem licznie przybyłych wiernych odbyła się procesja do 4 ołtarzy, ustawionych w parku. Dominującą tematyką tegorocznych ołtarzy był przeżywany w Kościele powszechnym Jubileusz Miłosierdzia.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. Budowano cztery ołtarze jako stacje procesyjne. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i rzesze wiernych.

Konferencja Plenarna Episkopatu Polski 17 lutego 1967 r. zmodyfikowała obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związane z Eucharystią.

Wróć