Orlik: Śluby wieczyste S. Marii Harokhavik

przez Franciszkanka

 

Uroczystość Apostołów św. Piotra i Pawła stała się dniem wieczystej profesji zakonnej dla S. Marii Harokhavik, pochodzącej ze Stołbc na Białorusi. S. Maria po zakończeniu poszczególnych etapów formacji początkowej, na ręce przełożonej prowincjalnej S. Mirony Turzyńskiej złożyła śluby wieczyste: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Śluby te nazywane są inaczej radami ewangelicznymi, ponieważ ich źródłem jest Ewangelia. Ich sensem jest naśladowanie Jezusa Chrystusa, który przez życie szedł w czystości, pokorze i ubóstwie. Dla osoby konsekrowanej stają się zobowiązaniem do jak najwierniejszego naśladowania Chrystusa.

Uroczystej mszy św. w asyście zaproszonych kapłanów przewodniczył Biskup Pelpliński Ks. Ryszard Kasyna. W homilii ks. Biskup skupiał uwagę wobec najważniejszego pytania, które Jezus skierował do Apostoła Piotra: Za kogo ludzie Mnie uważają? Odpowiedź na to pytanie decyduje o jakości i celu życia. Pytanie: Kim dla ciebie jest Jezus - stawiane jest nam każdego dnia na nowo. Apostołowie Piotr i Paweł są filarami, na których Chrystus mógł zbudował Kościół, gdyż stał się dla nich sensem ich posługi, dla której oddali swoje życie.

Przed końcowym błogosławieństwem, S. Maria w duchu wdzięczności i radości podziękowała Bogu za dar powołania i ludziom za każde otrzymane dobro, rodzicom zaś za życie, wiarę i miłość.

Niech Jezus Oblubieniec wspiera ją w wiernym kroczeniu Jego śladami na drodze powołania!

Galeria z uroczystości

Wróć