Orlik: Rozpoczęły nowy etap formacji zakonnej

przez Franciszkanka

Dnia 31 sierpnia br. w Domu Prowincjalnym w Orliku odbyła się uroczystość: przyjęcia postulantek do nowicjatu i złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez nowicjuszki II roku.

Postulat - II etap formacji początkowej kończy się obłóczynami, czyli obrzędem przyjęcia do nowicjatu. Składa się na niego: przyjęcie habitu, białego welonu i nowego imienia.To wydarzenie stało się udziałem dwóch postulantek: Martyny Cieślik, która przyjęła imię - S. M. Zuzanna oraz Urszuli Rydzińskiej, która odtąd będzie miała imię - S. M. Symeona.

Po obrzędzie obłóczyn rozpoczęła się uroczysta, koncelebrowana Msza św, której przewodniczył O. Arkadiusz Czaja - kapelan orlicki, homilię zaś wygłosił O. Mirosław Zabrocki CSSp z Bydgoszczy.

O. Mirosław rozpoczynając homilię przytoczył słowa Założycielki zgromadzenia: "Pan cię tu przysyła, Bóg chce ciebie tu mieć". M. Magdalena odpowiedziała całym sercem na Jego wezwanie, dając początek nowemu zgromadzeniu. Podkreślił, że życie zakonne jest przede wszystkim świadectwem obecności i miłości Boga do ludzi. W dzisiejszym świecie szczególną wartość ma sama obecność człowieka wierzącego, a tym bardziej pełną dyspozycyjność i wyrzeczenia, cicha posługa sióstr zakonnych. Zachęcił, aby nie tylko zachwycać się powołaniem, ale mieć gotowość iść za Jezusem Oblubieńcem na Jego Drogę Krzyżową - stanąć pod krzyżem, ocierać Mu twarz, zanurzać się i wejść z Nim na drogę stromą i wyboistą. Od tego zanurzenia w Oblubieńcu, od trwania w Nim jak gałązka w krzewie winnym zależy na ile to życie będzie owocne. Na koniec kaznodzieja życzył siostrom, aby żyły Jego Miłością, kochały Jego Miłością, codziennie wydawały piękne owoce, a świadectwo ich życia pociągało wiele młodych serc do pójścia za Jezusem, za ich przykładem odkrywania obecności Boga żyjącego pośród nich.

Po homilii, nowicjuszki: S. Serafina Ligocka i S. Aniela Gomółka na ręce Przełożonej Prowincjalnej S. Mirony Turzyńskiej złożyły swe pierwsze śluby zakonne: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, rozpoczynając kolejny etap formacji tzw. juniorat.

GALERIA ZDJĘĆ

W tym uroczystym wydarzeniu wzięli udział zaproszeni kapłani, najbliższa rodzina i Siostry Franciszkanki.

Siostrom nowicjuszkom i neoprofeskom życzymy radosnego trwania w powołaniu i wiernego podążania za Jezusem w duchu św. Franciszka i M. Magdaleny.

Wróć