Orlik: Rekolekcje lectio divina

przez Franciszkanka

Już po raz piąty, w dniach 9 - 17 lipca w Orliku odbywają się rekolekcje „Lectio divina”, oparte na wielowiekowej praktyce modlitwy słowem Bożym. Jest to praktyka dostępna dla wszystkich wierzących: prostych i uczonych, duchownych i świeckich. Jest szczególnym rodzajem duchowości, radykalną formą życia chrześcijańskiego.

 

Wierne i cierpliwe kroczenie drogą „Lectio divina” pomaga przemodlić i zgłębić słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. „Lectio divina” jest też szczególną drogą rozeznawania życiowego powołania: „W świetle i w mocy Słowa Bożego można bowiem odkryć, zrozumieć i pokochać własne powołanie…” (Pastores dabo vobis, 47).

W bieżącym roku uczestniczy w nich ponad 50 Sióstr Franciszkanek i dwie osoby świeckie. Towarzyszy im 6 kierowników duchowych, a poszczególne etapy prowadzą: I etap  - ks. Janusz Chyła, II etap - O. Grzegorz Chomiuk OFM, III etap - O. Leszek Gólczyński SSCC, IV etap - ks. Marek Gątarz, pogłębienie ST - Ks. Ryszard Stankiewicz SDS.

Dynamika rekolekcji „Lectio divina” opiera się na czterech etapach modlitwy słowem Bożym: lectio – meditatio – oratio – contemplatio, które stanowią cztery główne momenty rekolekcyjnego dnia. Uczestnik rekolekcji wprowadzany jest dzień po dniu w osobiste spotkanie ze słowem Bożym, przeżywane na pustyni: na indywidualnej modlitwie i w pełnym milczeniu. Więcej o tej formie rekolekcji na stronie CFD Kraków.

Wróć