Orlik: procesja Bożego Ciała

przez Franciszkanka

Uroczystość Bożego Ciała w Polsce obchodzona jest w pierwszy czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, jest dniem ustawowo wolnym od pracy, towarzyszy jej tradycyjna oktawa z procesjami eucharystycznymi. Procesje przemierzające ulice miast i wiosek, dzieci sypiące płatki kwiatów i ołtarze przygotowane przez mieszkańców, to wszystko po to by oddać cześć Najświętszemu Ciału Chrystusa i stworzyć publiczną przestrzeń do wyznania swojej wiary.

Swój niepowtarzalny charakter miały procesje przy kaplicy Domu Prowincjalnego w Orliku, które odbywały się w okalającym go lesie. W tym roku po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, z powodu zniszczonych lasów - skutku nawałnicy 2017 - trasa procesji musiała ulec zmianom. Mimo, że sceneria na zewnątrz cały czas przypomina tragedię z przed 10 miesięcy, nic nie przyćmiło radości, że Jezus Eucharystyczny wychodzi by zobaczyć nasze zniszczone lub odnowione lasy, pola i domy. W tej wielkiej manifestacji wiary, uczestniczyło wiele osób z okolicznych wiosek tworząc wyjątkową modlitwę Kościoła.

Galeria procesji Bożego Ciała w Orliku

Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba, zagrody nasze widzieć przychodzi,i jak się Jego dzieciom powodzi.

Wróć