Otwarcie Okna Życia w Chojnicach

przez Franciszkanka

 

W dzień Zwiastowania Pańskiego od 1998 r obchodzony jest Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski jako odpowiedź na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”. Papież Polak pisał: „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Celem Dnia Świętości Życia jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie.  

Zapraszamy do galerii obchodów Dnia Świętości Życia w Chojnicach

Tegoroczne obchody w Chojnicach miały niezwykle bogaty charakter. Poprzedziła je konferencja prasowa, którą poprowadził Ks. Janusz Chyła, prob. par. MB Królowej Polski. Uczestniczyli w niej Ks. Bp Ryszarda Kasyna, Ks. Grzegorz Wies, dyr. Caritasu Diec. Pelplińskiej, s. Mirona Turzyńska, przełożona Prowincjalna Sióstr Franciszkanek, p. Janina Kłosińska (Akcja Katolicka), Piotr Czapiewski (Rycerze Kolumba), oraz p. dr Aleksandra Kicińska. Uczestnicy konferencji wyjaśniali ideę Okna Życia i udzielali odpowiedzi na zadane pytania. Okno Życia to miejsce, w którym matka z powodu nieznanych dramatów może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Pozostawiając swoje dziecko zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd, natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne. Matka ma zagwarantowane przez przepisy prawa kodeksu rodzinno-opiekuńczego minimum 6 tygodni od dnia narodzin na przemyślenie swej decyzji.

Kolejnym punktem było świadectwo życia p. dr Aleksandry Kicińskiej, a po nim nabożeństwo przebłagalne, podczas którego kilkadziesiąt osób złożyło prprzyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka. Po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł XVII Marsz Życia. Jego centralnym punktem było poświęcenie i otwarcie Okna Życia, którego dokonał Ks. Bp Ryszard Kasyna. Znajduje się ono w domu Sióstr Franciszkanek przy ul. Ogrodowej 18. Jest to trzecie okno w diecezji pelplińskiej. Zwieńczeniem była uroczysta Msza św. w kościele pw. Zwiastowania NMP, a po nim wykład p dr. Aleksandry Kicińskiej poruszający sprawy in vitro  i invivo - interdyscyplinarne leczenie niepłodności.

Wróć