Obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w Pelplinie

przez Franciszkanka

Foto:Krzysztof Mania

 

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna 2 lutego przewodniczył w bazylice katedralnej w Pelplinie uroczystej liturgii z okazji Święta Ofiarowania Pańskiego.

Ponieważ jest to jednocześnie Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, do stolicy diecezji przybyły siostry zakonne, (wśród nich Siostry Franciszkanki z kilku domów) ojcowie i bracia zakonni, wdowy i dziewice konsekrowane oraz członkowie świeckich instytutów życia konsekrowanego.

W homilii biskup diecezjalny zwrócił się do osób konsekrowanych: „przynieśliście dzisiaj do ołtarza wszystkie dary otrzymane od Boga Ojca, aby Mu je ofiarować”. Mówiąc o przeżywanym dniu osób konsekrowanych, bp Kasyna podkreślił, że ponowne ofiarowanie się Bogu ma służyć, by „raz jeszcze Jego stało się wasze życie, Jego wasze zdolności, wasze zaangażowanie, Jego też stał się wasz czas”. „Bóg stał się na nowo właścicielem waszej największej miłości, która przewyższa miłość do rodziców, umiłowanie świata czy nawet wybranej osoby”, dodał hierarcha.

 

 

Kaznodzieja nawiązał również do habitu noszonego przez osoby zakonne. Wskazał, że ma on symbolizować życie świadczące o Bogu. „Habit budzi różne reakcje”, mówił biskup, dodając, że niekiedy wywołuje on życzliwość a niekiedy „niechęć do Kościoła, do Chrystusa, czy też docinki i ataki”. Biskup pelpliński wskazał dalej, że nie tyle habitem trzeba świadczyć o Chrystusie, ale „przede wszystkim czynem, życiem i sercem swoim, troską o drugiego człowieka, o biednych, o doświadczonych życiem”.

W końcowej części homilii bp Kasyna sformułował modlitwę o odnowę życia i „wzmocnienie charyzmatu, poprzez który trzeba unieść każdy ciężar nałożony poprzez służbę Bogu i innym ludziom”. Po homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje zawierzenie Bogu.

Uroczystej liturgii towarzyszył chór złożony z Sióstr Franciszkanek z Orlika oraz kleryków WSD z Pelplina. Słowa podziękowania w imieniu osób konsekrowanych wypowiedziała s. Mirona Turzyńska, przełożona prowincjalna.

Za: Radio Głos

Wróć