Poznań: Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski

przez Franciszkanka

Wasza tak liczna i gorliwa obecność ukazuje, że Pan żyje i działa, że Chrzest Polski, który miał miejsce 1050 lat temu, nadal wydaje swoje niezliczone owoce łaski - powiedział w homilii legat papieski kard. Pietro Parolin podczas mszy na poznańskim stadionie. W uroczystościach wzięło udział ok. 35 tys. osób. 

Galeria zdjęć z uroczystości w Poznaniu

Od rana tłumy pielgrzymów z różnych regionów Polski podążały w stronę stadionu INEI. Na stadion przybyły całe rodziny, wielu młodych. Także biskupi z kraju i zagranicy, kapłani, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, w tym również delegacja Sióstr Franciszkanek, alumni, delegacje diecezji z całego kraju, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci władzy państwowej oraz samorządowej. W centrum ołtarza podczas Mszy św. stanął krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz relikwie świętych i błogosławionych z trzydziestu pięciu polskich diecezji. Pieśni w wykonaniu Arki Noego i Siewców Lednicy oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził Jan Budziaszek poprzedziły oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego świętowania.  Najpiękniej wybrzmiała napisana specjalnie na tę okazję przez Leopolda Twardowskiego pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.  Wydarzenia z przed 1050 lat - moment przyjęcia Chrztu przez Polan - w bardzo wymownej pantominie przybliżyła młodzież. Program prowadzili: Dorota Chotecka i Radosław Pazura. Wybrzmiała

Potężny śpiew Bogurodzicy rozpoczął uroczystą Mszę św., sprawowaną na stadionie miejskim w Poznaniu pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina, papieskiego legata na uroczystości w Polsce. Uroczystościom towarzyszył śpiew chóru, składającego się z symbolicznej liczby 1050 głosów.  Podczas Eucharystii odbył się chrzest i bierzmowanie dwóch katechumenek. Przed błogosławieństwem nastąpiła ceremonia posłania kilkunastu osób świeckich, zaangażowanych w nową ewangelizację w parafiach w całej Polsce. Kard. Parolin wręczył im pobłogosławione przez abp. Gądeckiego drewniane krzyżyki. Najmłodsze chrześcijanki otrzymały zaś różańce, przekazane przez papieża Franciszka.

Centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski na poznańskim INEA Stadion zakończyły się wieczorem musicalem „Jesus Christ Superstar”.

Wróć