Noce ŚWIĘTYCH

W odpowiedzi na modę na obchodzenie "Halloween" w coraz większej liczbie miast organizowane są "Noce Świętych". 31 października wieczorem w kościołach katolicy gromadzą się na czuwaniu przy relikwiach świętych, które nierzadko przenoszą w procesjach ulicami miast.

"Halloween" - zwyczaj zapożyczony z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, ze względu na otoczkę zabawy ? bale kostiumowe, czy zbieranie wśród sąsiadów cukierków przez dzieci ? staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Biskupi przestrzegają jednak, że przed tą z pozoru niewinną rozrywką kryje się rozpowszechnianie okultyzmu i magii. Biskupi przypominają, że korzenie "Halloween" związane są z pogańskimi obchodami święta duchów i z oddawaniem czci celtyckiemu bogu śmierci. Anton Lavey, twórca współczesnego satanizmu, stwierdził iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Mają wtedy miejsce wzmożone liczebnie akty przemocy o charakterze okultystycznym. Kościół otwarcie sprzeciwia się takim praktykom.

Hierarchowie zachęcają jednocześnie do duchowego i modlitewnego przeżycia uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Aby przygotować się do tych dni inaczej niż podczas "zabaw" w Halloween, w coraz większej liczbie miast 31 października organizowane są "Noce świętych", czy procesje z relikwiami.  Procesje z relikwiami przejdą ulicami m.in. Warszawy, Gdańska, Bielska-Białej i Opola. Noc Świętych zaś odbędzie się m.in. w Gnieźnie, Łodzi, Kielcach, Częstochowie czy Bydgoszczy.

 

Wróć