NOC ŚWIĘTYCH u Sióstr Franciszkanek w Orliku

 

W Orliku odbyła się I Noc Świętych - modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych. Były chwile radości, śpiewu, ale też nie zabrakło modlitwy, ciszy i skupienia.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Czuwanie rozpoczęło się uroczystą procesją, podczas której wniesiono 14 relikwiarzy świętych i błogosławionych, którzy, na co dzień są czczeni w okolicznych kościołach.

Ten wyjątkowy wieczór był wielkim dziękczynieniem za dar niezliczonej ilości świętych i błogosławionych. Przedstawione historie wybranych świętych (w tym roku byli to franciszkańscy święci: św. Franciszek, św. Klara i św. Aniela Salawa) przekonały uczestników, że każdy mimo swych wad może zostać świętym.

Po zapoznaniu się z fragmentami życia wybranych świętych nastąpiła praca w grupach, która dała możliwość dzielenia się spostrzeżeniami i refleksjami. Ten czas dyskusji ukazał wszystkim, że święci to wielki skarb dobrych wzorców, z których każdego dnia możemy korzystać.

Piękna adoracja przy blasku świec wypełniona min. Litanią do Wszystkich Świętych, osobistą modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i relikwiami oraz tańcem uwielbienia była zachętą, nawiązującą do słów Jana Pawła II : Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!

 

Oprawę muzyczną przygotowały najmłodsze siostry w Orliku. Każdy z uczestników miał możliwość ucałowania relikwii i otrzymał wybrane cytaty wylosowanego świętego. Przygotowane myśli poszczególnych świętych stały się indywidualnym przesłaniem dla każdego uczestnika. Procesja na cmentarz i modlitwy za zmarłych zakończyły tegoroczną Noc Świętych. Po zakończeniu procesji Siostry Franciszkanki zaprosiły na poczęstunek, po którym młodzież spontanicznie zainicjowała radosny taniec Wszystkich Świętych na świeżym powietrzu.

Obecne były delegacje z parafii: Kalisz, Dziemiany, Wiele, Czersk, Chojnice i Leśno. Czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych ukazało piękno powołania do świętości, dodało nowych sił i umocniło wiarę w Świętych Obcowanie. Uczestnicy wyrazili pragnienie kontynuacji NOCY ŚWIĘTYCH w przyszłym roku.

Wróć