Kilka słów o Przystanku Jezus 2012...

Siostry Franciszkanki na Przystanku Jezus

 

Od jakiegoś czasu słyszymy o potrzebie nowej ewangelizacji. Wielu z nas zadawało sobie pytanie: co to takiego właściwie jest, jak się za to zabrać i po co? Na takie i inne pytania można było otrzymać odpowiedzi na I Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie nad Odrą, który odbył się bezpośrednio przed Przystankiem Jezus.


Kilka zdjęć z Kongresu Nowej Ewangelizacji jak i samej ewangelizacji na Woodstocku

Nowa ewangelizacja, to głoszenie Ewangelii w nowych sytuacjach społecznych i kulturowych, głoszenie w takich miejscach, gdzie nie spodziewamy się jej usłyszeć. Takim miejscem niewątpliwie jest Przystanek Woodstock, na który przybyło setki tysięcy młodych ludzi, którzy przyjechali zaszaleć, bo bez nadzoru rodziców i opiekunów. Hasło „róbta co chceta” mocno wyryło się w świadomości tych ludzi, co bardzo widoczne było w ich zachowaniu.

Z myślą o nich zorganizowany został Trzynasty już Przystanek Jezus, który gromadzi ludzi nie tylko wierzących w Boga, ale chętnych, by o tej wierze świadczyć. Ewangelizatorzy, bo o nich mowa, są posłani, by mówić o Bogu, o Jego miłości do każdego człowieka, o tym, że jest On jedynym sensem i celem naszego życia. Jednak, jak podkreślał ks. Artur Godnarski, organizator i opiekun Przystanku Jezus, Ewangelizatorzy nie głoszą Jezusa Zmartwychwstałego, ponieważ jest kryzys wiary, ale dlatego, że sami spotkali Chrystusa, uznali Go swoim Panem, zachwycili się Nim i chcą o tym wydarzeniu mówić innym ludziom, podobnie jak Apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego. Taki człowiek nie może nie mówić o Bogu. Powinniśmy mówić o Nim wszędzie, gdzie nas posyła, a nie tylko raz w roku w Kostrzynie nad Odrą. Dlatego ważne jest, by z odwagą wchodzić w swoje środowiska, by tworzyć grupy ewangelizacyjne, które będą świadczyć o Bogu słowem i czynem.

Dzieło Nowej Ewangelizacji bez wątpienia potrzebuje wielu ludzi, którzy chętnie pójdą w środowiska, które żyją bez Boga, ale potrzebuje też wiele modlitwy, przez którą również można stać się ewangelizatorem.

Siostry z Przystanku Jezus

 

Wróć