Jasełka ze św. Franciszkiem z Asyżu

przez administrator

Jasełka ze św. Franciszkiem

11 stycznia w orlickiej kaplicy odbyły się niecodzienne jasełka, które zostały przygotowane przez nowicjuszkę S. Maksymillę Pisarską. W swej treści nawiązywały do wydarzeń, które miały miejsce w 1223 r. w włoskiej wiosce o nazwie Greccio. To tam św. Franciszek z Asyżu przygotował pierwszą szopkę w historii.

W Wigilię Bożego Narodzenia zwołał swoich braci i lud z pobliskich miejscowości do jaskini w lesie, w której był już przygotowany żłóbek, słoma i siano. Przyprowadzono owce, a przy żłobie uwiązano woła i osła. Od tamtej nocy w Greccio jasełka odgrywane są w całym świecie chrześcijańskim. W takim otoczeniu, o północy była sprawowana Najświętsza Ofiara, aby Boże Dziecię pod postaciami Chleba i Wina mogło przyjść tak samo, jak w stajence betlejemskiej. Przed ołtarzem, w żłobie leżała figurka Dzieciątka Jezus i - jak mówi legenda - obecni ze zdumieniem zobaczyli, że gdy zbliżał się do niej Franciszek, figurka ożywała i Jezus wyciągał rączki ku Biedaczynie. Jaskinia i las zostały rozświetlone przedziwnym nieziemskim światłem, a w sercach ludzi zapanowały radość i pokój. Franciszek dokonał cudu: pomógł Chrystusowi narodzić się w sercach tych ludzi.

Galeria zdjęć

Całe przedstawienie było przyjęte gromkimi brawami na stojąco. Był to wyraz uznania dla aktorów jak i przygotowujących scenariusz i stroje. O stronę muzyczną zadbała s. Michalina Brożyńska wraz ze scholą.

Wróć