Inaguracja Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia Bożego

przez Franciszkanka

Procesją z Obrazem Jezusa Miłosiernego i Mszą św. w bazylice katedralnej w Pelplinie 12 grudnia zainaugurowano Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i Peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezji pelplińskiej, które rozpoczynają dwutygodniową pielgrzymkę po diecezji. 19 grudnia symbole zawitają do kaplicy Domu Prowincjalnego w Orliku.

Uroczystościom, które zgromadziły bardzo wielu wiernych, kapłanów i osób konsekrowanych, przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Uroczystość rozpoczęła procesja z kościoła Bożego Ciała, gdzie odczytano Ewangelię o zagubionej owcy oraz fragment papieskiej bulli ustanawiającej rok jubileuszowy.

Procesja zatrzymała się przed wejściem głównym do bazyliki katedralnej, gdzie znajdują się Drzwi Święte, które otworzył główny celebrans. Po specjalnej modlitwie przygotowanej na tę okazję, w katedrze była sprawowana Msza św., którą koncelebrowali biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Krupa oraz około stu księży. W liturgii wzięli udział liczni pielgrzymi z całej diecezji, w tym siostry zakonne, członkowie parafialnych i szkolnych kół Caritas, ruchów i stowarzyszeń katolickich a także przedstawiciele władz państwowych, parlamentu i samorządów lokalnych.

Homilię bp Kasyna poświęcił zadaniom, które stawia przed Kościołem Rok Miłosierdzia oraz przygotowaniom do Bożego Narodzenia. Nawiązują do biblijnej przypowieści o miłosiernym samarytaninie, biskup pelpliński stwierdził, że „trzeba mieć bystre oczy, wrażliwe serce i dobre ręce”, aby dostrzegać potrzebujących. 

Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Przy dźwiękach hymnu przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, po zakończeniu Mszy św., do katedry uroczyście zostały wniesione symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikonę Matki Bożej poniosła młodzież. Do późnego wieczora trwała wspólna i indywidualna modlitwa wiernych. W trakcie wspólnej modlitwy odbyła się oficjalna premiera „Jesteśmy krajem chleba”, to tytuł pieśni, hymnu diecezji pelplińskiej na jubileuszowy Rok Miłosierdzia i obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Siostry Franciszkanki włączyły się w inaugurację Jubileuszu Miłosierdzia min. śpiewem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

za: Radio Głos

Wróć