III Noc Świętych w Orliku

przez Franciszkanka

 

W Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października 2015 r. w kaplicy Sióstr Franciszkanek w Orliku odbyła się III Noc Świętych – czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII

 

Wieczór był czasem wyjątkowej refleksji nad powołaniem do świętości. Zostały przywołane imiona wielu świętych, których Kościół wyniósł na ołtarze. Ich relikwie w liczbie 19 zostały uroczyście wniesione do kaplicy, a następnie odśpiewano Nieszpory z wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych. Śpiew: „Niechaj Cię, Panie, wielbią wszystkie Twoje dzieła, i święci Twoi niech Cię błogosławią” wprowadził licznie zgromadzone osoby w klimat uwielbienia Boga, który pragnie również i naszej świętości. Modlitwa uwielbienia wyzwoliła wielką wdzięczność, radość i nadzieję, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych w drodze do świętości.

Scenka walki dobra i zła uświadomiła, że biegając między obowiązkami w pracy a domem, lawirując między grzechem i pokusami, łatwo zapomnieć, że naszym największym pragnieniem powinna być świętość, która od chwili chrztu jest wpisana w nasze życie. Dlatego zostały odnowione przyrzeczenia chrztu św., po których każdy mógł indywidualnie oddać cześć wszystkim świętym i błogosławionym, przez ucałowanie relikwii.

Następnie ciemności nocy rozjaśnił blask lampionów zapalonych od Paschału. Otoczeni światłem w uroczystej procesji, idąc za Chrystusowym Krzyżem uczestnicy udali się na cmentarz, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Na cmentarzu można było poczuć łączność z przedstawicielami całego Kościoła: tymi, którzy pielgrzymują na ziemi, zmarłymi, którzy jeszcze czekają na oczyszczenie, oraz tymi, którzy cieszą się już szczęściem nieba.

Po modlitwie zgromadzeni wrócili do kaplicy, by odśpiewać hymn Ciebie Boga wysławiamy. Na zakończenie odbyła się agapa, która zakończyła III Noc Świętych w Orliku.

Organizatorem trzeciego już czuwania były Siostry Franciszkanki, scenariusz tego niecodziennego spotkania ze świętymi przygotowała S. Michalina Brożyńska.  W Nocy Świętych uczestniczyły osoby z różnych miejscowości min. Gdańska, Malborka. Gowidlina, Stężycy, Kościerzyny, Łubiany, Kalisza, Dziemian, Wiela i Brus. Do zobaczenia za rok!

Podobną Noc Świętych zorganizowały siostry w Chojnicach, relacja tutaj

Wróć