Skrzatusz: III Kongres Nowej Ewangelizacji

przez Franciszkanka

III Kongres NE

III Kongres Nowej Ewangelizacji rozpoczął się w Skrzatuszu k. Piły w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uczestniczy w nim ok. 330 ewangelizatorów z całej Polski, wśród nich kilka Sióstr Franciszkanek.

Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem "Skarb w roli" i jest poświęcony problematyce ewangelizacji środowisk wiejskich. Ma być również miejscem wymiany doświadczeń dla ewangelizatorów i ukazać potencjał i nowe możliwości ewangelizacji tych środowisk.

PROGRAM KONGRESU

Relacje można oglądać tutaj Dobre Media

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. nowej ewangelizacji Grzegorz Ryś rozpoczynając spotkanie powiedział, że ma wielką nadzieję, iż kongres przyniesie wielkie owoce, choć podejmowany w tym roku temat jest trudny. - Tam, gdzie są duże kłopoty przy organizacji, tam będą wielkie owoce - dodał.

To czterodniowe wydarzenie będzie miało trzy wymiary: pastoralny, rekolekcyjny i ewangelizacyjny. Ma być też okazją do wymiany doświadczeń, zebranie dobrych praktyk i świadectw grup oraz wspólnot prowadzących działania ewangelizacyjne w środowiskach wiejskich.

W programie kongresu znajdzie się również czas na formację ewangelizatorów: wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów. Ważnym akcentem będzie zwrócenie uwagi na duchowość maryjną i jej rolę w nowej ewangelizacji, kongres odbywa się bowiem przy sanktuarium maryjnym w Skrzatuszu. Jak powiedział bp Dajczak od 440 lat czczona jest tam Matka Boża, znana od niedawna także pod imieniem Matki Miłości Zranionej, Matki Nadziei.

Ponadto uczestnicy kongresu będą mieli okazję - jak się wyraził bp Ryś - ''posmakować Lectio Divina". Rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadzi ceniony kierownik duchowy ks. Krzysztof Wons, salwatorianin. - Bez rekolekcji nie ma najmniejszego sensu nasze działanie - podkreślił bp Ryś. Kongresowe spotkania odbywają się w ogromnym namiocie rozpiętym na łące w pobliżu skrzatuskiej świątyni.

za: eKai.pl

 

Wróć