72 lata temu oddała swe życie

przez Franciszkanka

Siostro Adelgund krwią znaczysz nam drogę do Serca Jezusa, prosząc o zmiłowanie, by naszym życiem stały się słowa,   niech miłość nieprzyjaciół zachowa...  

 

15 lutego przypada 72 rocznica męczeńskiej śmierci S. Adelgund Tumińskiej, która w 1945 r. oddała swe życie w obronie chojnickich dziewcząt atakowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej. Na kilka dni przed śmiercią pisała w liście do sióstr w Zamartem:"...trzeba się samemu ofiarować, a to znaczy: przyjmować cierpliwie napomnienia i przykrości od bliźniego, a krzyż i cierpienia od Boga". Swym heroicznym czynem pokazała, że Boża miłość jest silniejsza niż śmierć.

Po 72 latach jej męczeńska śmierć jest wciąż żywa w pamięci. W przeddzień rocznicy jej śmierci kilka delegacji, min. Burmistrz miasta Chojnice p. Arseniusz Finster, Poseł na Sejm RP Aleksander Mrówczyński i członkowie Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość w Chojnicach, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie S. Adelgund oraz przy tablicy upamiętniającej miejsce jej śmierci, w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa, w której modliła się S. Adelgund przed śmiercią została odprawiona msza św. o jej beatyfikację.

Wróć