Ekstremalna Droga Krzyżowa

przez Franciszkanka

Wyzwanie na Wielki Post

Ekstremalna Droga Krzyżowa Dziemiany

Ból, zmęczenie, modlitwa i kilkadziesiąt kilometrów przebytych nocą w samotności. W tym roku po raz ósmy w kilkuset miejscach w całej Polsce wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. EDK to pokonanie wybranej, ponad 40-kilometrowej trasy w nocy, modlitwa i zmaganie się z własnymi słabościami.

Tylko rok temu wydarzenie zgromadziło prawie 11 tysięcy ludzi. W tym roku organizatorzy szacują, że wyzwanie podejmie nawet 20 000 osób. Już po raz drugi do EDK dołączy Nuncjusz Apostolski Abp Celestino Migliore, który 18-go marca weźmie udział w uroczystej mszy Św. w kościele św. Józefa na Podgórzu, po której uczestnicy wyruszą w trasy. 

W tym roku po raz pierwszy wyruszy EDK na terenie diecezji pelplińskiej, którą propagują Siostry Franciszkanki z Orlika i Klubu "BŁĘKITNI" Nordic Walking Dziemiany. Trasa wyznaczona z Dziemian do Kalwarii Wielewskiej w Wielu nosi nazwę trasy brązowej – św. Franciszka z Asyżu i mierzy 41 km. Na jej pokonanie potrzeba co najmniej 8h nocnej wędrówki. Całe wydarzenie rozpocznie się mszą św. o godz. 20:00 w kościele parafialnym p.w. św. Antoniego w Dziemianach. Następnie z własnoręcznie zrobionym krzyżem, mapą w ręku i rozważaniami uczestnicy wyruszą na trasę, która wiedzie szlakami Zaborskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego do pięknie położonej Kalwarii Wielewskiej. Przebieg trasy biegnie przez podane miejscowości: Dziemiany - Dywan - Przymuszewo - Parzyn - Kaszuba - Leśno - Orlik - Lamk – Wiele. W większości prowadzi przez lasy i pola i jest dobrze oznakowana. Droga jest urokliwa, sprzyjająca kontemplacji, z dala od zabudowań i ruchliwych ulic. Trasa jest bezpieczna, zalecane są jednak elementy odblaskowe, jak również dobre nieprzemakalne buty i okrycie, obowiązkowo latarkę, oraz termos z ciepłym napojem i posiłek. Po przybyciu na Kalwarię Wielewską można uzyskać odpust związany z Rokiem Miłosierdzia w kościele św. Mikołaja. Dla osób o mniejszej kondycji fizycznej powstała trasa na wzór EDK - św. Antoniego, która liczy 28 km.

Aby zostać uczestnikiem EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ wystarczy wejść na www.edk.org.pl i wybrać trasę Dziemiany – Wiele. Na powyższej stronie jak i na portalu facebook można uzyskać jeszcze więcej informacji o tym wydarzeniu: www.facebook.com/DZIEMIANY.EDK/

Wróć