Orlik: Dzień ekspiacji osób konsekrowanych

przez Franciszkanka

Dzień ekspiacji w Orliku

13 marzec, z racji obchodzonego Roku Życia Konsekrowanego dla wspólnot zakonnych w diecezji pelplińskiej był dniem ekspiacji za niewierności i zaniedbania w życiu konsekrowanym.

 

Każda wspólnota tego dnia podejmowała różne formy pokutne zgodnie ze słowami papieża Franciszka : "W tym roku pragniemy uznać i wyznać nasze słabości, pragniemy też z mocą pokazać światu ile wśród nas jest świętości i żywotności”.

Dla wspólnot Sióstr Franciszkanek dzień ten pokrywał się z kwartalnymi dniami wynagradzającymi, stąd siostry min. w Domu Prowincjalnym w Orliku swój dzień ekspiacji przeżywały 16 marca podczas nabożeństwa pokutnego, gromadząc się wokół krzyża Chrystusowego.

Zdjęcia z nabożeństwa

Słowa z Ewangelii J 8,1-11: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień" stały się dla zaproszeniem do stanięcia przed Jezusem ze swymi niewiernościami. Symbolem zakonnych słabości były kamienie, które trzymałyśmy w swych rękach. Doświadczenie czułej miłości samego Boga oraz słowa: „Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz” (J 8,11b) sprawiły, że pozostawiłyśmy kamienie – grzechy i zanurzyłyśmy się w Bożym Miłosierdziu. Wyrazem przyjęcie Bożego przebaczenia było złożenie białych kwiatów u stóp krzyża. To w Krzyżu, akcie miłości i miłosierdzia chciejmy się na nowo odrodzić (Papież Franciszek).

Dzień ekspiacji pokazał nam kolejny raz, że tylko miłość w wymiarze krzyża nigdy nie wygasa. Grzech natomiast oddala i rozbija. Radykalne życie radami ewangelicznymi przynosi wolność i radość, a czyniona przez nas ekspiacja wzrusza serce Boga i jednoczy z krzyżem Chrystusa.

Śpiew: Tylko miłość zbawia świat, Miłość Chrystusa przynagla nas, nie zamyka nigdy drzwi - zakończyła nasze pokutne czuwanie.

Wróć