Droga Przełomu na EDK za nami...

przez Franciszkanka

 

Trzeba się zgubić, ubrudzić, upaść. Odczuć własną słabość fizyczną i duchową, zwątpić we własne siły. I mimo to iść dalej. To straszliwe zmęczenie pozwala zbliżyć się do Boga, odczuć Jego moc w ludzkich słabościach i w nocnej ciszy spotkać prawdziwego siebie. Dlaczego tak ekstremalnie? I tu pada jasna odpowiedź: „Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, jakie podjął i wygrał”. To wyzwanie staje się przełomem w życiu. 


Droga krzyżowa w formie 40-kilometrowej, nocnej wędrówki to pomysł ks. Jacka Stryczka, prezesa Stowarzyszenia WIOSNA – organizatora m.in. SZLACHETNEJ PACZKI.  Trud, zmęczenie, brud i dziesiątki kilometrów przebytych nocą, w kompletnym milczeniu. Choć EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA nie jest łatwa i wymaga ogromnej siły psychicznej i fizycznej, liczba uczestników rośnie w ogromnym tempie. W tegorocznej EDK Dziemiany wzięło udział ok. 1900 osób. Liczba do końca nie jest znana, gdyż nie wszyscy uczestnicy zdążyli zapisać się. Pątnicy mieli do pokonania trasę EDK: 41 i trasę na wzór EDK - 28 km prowadzące z Dziemian na Kaszubach do Kalwarii Wielewskiej w Wielu. W skład ekipy tworzącej EDK Dziemiany wchodzą Siostry Franciszkanki: S. Mirona, S. Daniela, S. Joana i wolontariusze z Dziemian: Asia i Paweł.

Pierwsze relacje z EDK:

- Radio Głos

- TVP Gdańsk

- TV Kaszuby

- Info Kościerski

- Galeria Zdjęć K. Mania

- Galeria A. Ortmann

- Stacja 7

W EDK Dziemiany 2017 uczestniczyło na pewno 1851 osób ( w tym 1625 zapisanych przez internet, 159 zapisanych tuż przed wyjściem na trasy) pozostaje nieznana liczba tych, którzy poszli niezapisani, a było ich tez sporo, stąd ogólna liczba mogła być bliska 2000, wśród nich prawie 20 kapłanów, 29 Sióstr Franciszkanek i 3 Siostry Benedyktynki Samarytanki. W ogólnej liczbie było ponad 1100 kobiet i ponad 800 mężczyzn. Więcej osób uczestniczyło na trasie św. Franciszka 41 km. Średnia wieku - 35 lat. Najstarszy miał 75 lat - p. Jan z Chojnic oraz p. 73 - letnia p.Elżbieta z Kartuz, najmłodsi to 9 -letni Bartek (28 km) i 12 - letnia Łucja (41 km), obydwoje z Dziemian. Podczas mszy św. w Dziemianach spowiadało 10 kapłanów, rozdano ponad 1000 Komunii św. Do kościoła w Wielu ok. godz. 2.20 z krótkiej trasy dotarli ci, którzy trasę pokonali częściowo biegiem lub rowerem, pierwsi zaś uczestnicy docierali ok. 3.30. Ok. godz. 5 rano zaczęli przybywać już uczestnicy z trasy 41 km, ostatni dotarli ok. 9.45. Z danych, które dotarły wynika, że ok. 100 osób nie ukończyło tras, które w tym roku były b. wymagające. Autokary przewiozły ponad 750 pątników z Wiela do Dziemian. Najwięcej uczestników szło z Dziemian - 151 oraz z Brus - 148. Brusy miały najwięcej uczestników jako parafia. Wśród miejscowości wg. liczby uczestników: Kościerzyna, Chojnice, Bytów, Pelplin, Karsin, Człuchów, Tuchola, Karsin, Leśno, Lipusz, Łubiana, Wiele, Gdańsk. Uczestnicy przybyli z ponad 200 różnych miejscowości, oraz z Norwegii, Niemiec i Białorusi.

EDK rozpoczęła się mszą św. o godz. 20. w kościele św. Antoniego w Dziemianach pod przewodnictwem ks. Bpa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Kaznodzieja dodał, że świadectwo uczestników tej niezwykłej drogi może przyczynić, że inni ludzie „zrozumieją, że droga z Jezusem jest pełna nadziei, że można na nią wejść nawet w ostatniej sekundzie życia i będzie to zwycięstwo Boga”.

Przed zakończeniem Mszy św. i wyruszeniem na szlak pielgrzymi głos zabrała siostra Mirona Turzyńska, przełożona prowincjalna Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej dziękując wielu instytucjom z terenu gminy Dziemiany za pomoc w projekcie EDK, przypomniała o zasadach EDK i życzyła spotkania mocy Boga w swoich słabościach.

PO EDK uczestnicy już dziękują za wspaniała logistykę, gościnność i otwartość mieszkańców Dziemian, Sióstr Franciszkanek w Orliku i Wiela, udekorowane krzyże, zapalone znicze na trasie. Zgodnie twierdzą, że trasy były bardzo trudne, ale było warto, deklarują swój udział za rok.

Wróć