Doświadczenie charyzmatu franciszkańskiego

Przed grobem św. Franciszka w Asyżu

 

 

Międzynarodowe doświadczenie naszego franciszkańskiego charyzmatu – to powód spotkania 25 sióstr z wszystkich prowincji naszego Zgromadzenia.

Odbyło się ono w dniach od 20 października do 2 listopada br. w Rzymie i Asyżu.

 

 

 

 

Siostra Generalna Deborah Lokwood wraz całą Radą Generalną przygotowała to spotkanie i nam towarzyszyła w przeżywaniu tego doświadczenia. Przyjechały siostry ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Niemiec, Brazylii, Indonezji, Tanzanii i Polski.

 

Radością dla nas było przebywanie oraz możliwość modlitwy w miejscach związanych ze Św. Franciszkiem w Rzymie: Bazylika na Lateranie, kościół św. Sabiny, Bazylika św. Piotra, kościół św. Franciszka  upamiętniający pracę Franciszka przy chorych i biednych, również Bazylika św. Pawła za Murami. Te miejsca w Rzymie miały nam na nowo uświadomić jak bardzo Mąż Boży kochał Kościół i był Mu oddany.

 Natomiast przy wieży stojącej na miejscu domu, gdzie mieszkała Jacobina posmakowałyśmy ciastek, prawdopodobnie, takich jakie piekła dla Franciszka Jacobina.

Na tydzień wyjechałyśmy do Asyżu, gdzie mogłyśmy dotknąć, doświadczyć ducha tych miejsc, w których Biedaczyna z Asyżu przeżywał bliskość naszego Pana. W Fonte Colombo – miejscu powstania Reguły – odnowiłyśmy nasze śluby oraz pragnienie głębszego zaangażowania do życia Regułą Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Ważnym przeżyciem było odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego w kościele św. Rufina, gdzie ochrzczeni byli: Franciszek i Klara.

Każde miejsce w Asyżu jest przeniknięte duchem naszego Ojca dlatego pragnęłyśmy jak najwięcej zaczerpnąć z tego źródła. Miałyśmy czas na wspólną modlitwę i indywidualną refleksję. Ufamy, że zaowocuje ona w naszym codziennym życiu. Nasze posłannictwo zostało nam przypomniane podczas uroczystego rozesłania, gdy Siostra Deborah i siostry asystentki powiedziały do nas: Zbliżcie się do Niego, żywe kamienie z Polski, wybrane i drogocenne w oczach Bożych. Jako żywe kamienie budujcie duchowy dom. Na pamiątkę tego rozesłania otrzymałyśmy kamień z góry Alwernii.

Jesteśmy wdzięczne Panu Bogu i Siostrom za możliwość doświadczenia ducha Franciszkowego przez obecność w tych miejscach, jak również poprzez spotkania z siostrami z różnych krajów.

Niech Pan będzie we wszystkim uwielbiony.

S. Rita Paluchowska i S. Edyta Gilmajster

Wróć