Dni Prowincji w Orliku

Na drogach wiary z Matką Magdaleną

Dni Prowincji w Orliku

3 maja br. w Orliku rozpoczęły się Dni polskiej Prowincji Sióstr Franciszkanek pod hasłem: "Na drogach wiary z Matką Magdaleną".  Te szczególne dni są odpowiedzią na zaproszenie papieża Benedykta XVI, by w Roku Wiary na nowo odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej i przemodlonej, co w konsekwencji ma pomóc w odnalezieniu entuzjazmu w przekazywaniu wiary.

 

Uroczystą Mszę św. na rozpoczęcie Dni Prowincji koncelebrował Biskup Pomocniczy Diecezji Toruńskiej Józef Szamocki.  W homilii ks. biskup podkreślił jak ważne jest codzienne wypełnianie  zawołania zgromadzenia :  "Deus providebit" ( Bóg się zatroszczy) oraz przypominanie sobie o pierwszej gorliwości, która towarzyszy podczas wstępowania do wspólnoty. Hierarcha mówił o sensie życia konsekrowanego. Jest nim  ofiarna miłość, bo "jeśli Bóg powołał - to Bóg się zatroszczy". Biskup podkreślał niezwykle ważną rolę rodziny w odkrywaniu powołania i pomocy w jego rozwoju: "Jeżeli rodzina wspomaga powołanych do służby w Kościele - to także bierze udział w wymianie Bożych darów". W homilii nie zabrakło wspomnienia osoby św. Franciszka - jego prostoty, dobroci i ofiarnego ofiarowania się. 

W Dniach Prowincji bierze udział ponad 100 sióstr z Polski, Białorusi i Rzymu. Główne spotkania przeprowadza S. Chretienne Nibbelke z Holandii, z kraju, w którym powstało zgromadzenie Sióstr Franciszkanek. W programie tych dni jest przewidziane specjalne nabożeństwo związane z celebracją wiary oraz rozesłanie z uroczystym przejściem przez Porta Fidei - Bramę Wiary. Dni Prowincji potrwają do 5 maja.

W tych dniach Orlik gości ks. Zbigniewa Gełdona z diecezjalnego Radia Głos z Pelplina, który na bieżąco relacjonuje przebieg tego wyjątkowego spotkania sióstr. Zapraszamy na strony Radia Głos, by wysłuchać i obejrzeć w/w relacje.

 

Msza na rozpoczęcie Dni Prowincji wraz z homilią ks. Bpa Szamockiego

Spotkania z S. Chretienne Nibbelke

Nabożeństwo majowe

Nabożeństwo - celebracja wiary

Wróć