Diecezjalne ŚDM w Pelplinie

przez Franciszkanka

Do zobaczenia w Krakowie

23 lipca odbyły się centralne obchody Dni w Diecezjach w Pelplinie. Głównym punktem spotkania była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny w asyście 4 biskupów z Pelplina i Francji.  Radość, taniec, świadectwa wiary, a nade wszystko spotkanie z Jezusem w Eucharystii wypełniło wyjątkowe spotkanie młodzieży w Pelplinie.

Pełna relacja na stronie Radia Głos

i

Nasza galeria

 W homilii, Ks. Bp Kasyna wskazał, że jedynym pewnym przewodnikiem człowieka może być Chrystus: „W Nim możecie znaleźć odpowiedzi na pytania, które wam towarzyszą w drodze; nie w sposób powierzchowny, łatwy, ale idąc z Jezusem, żyjąc z Jezusem” mówił, wskazując na potrzebę oparcia swego życia na Ewangelii i życiu sakramentalnym.

Program pobytu dla młodzieży z Niemiec, Brazylii, Ukrainy, Kanady, Francji, Argentyny, Hiszpanii, Meksyku, Uzbekistanu i młodzieży ze wszystkich dekanatów diecezji pelplińskiej odbywał się pod nazwą „Przystań”.

Wszystko się zaczęło w historycznym miejscu na Górze św. Jana Pawła II pod Pelplinem, gdzie papież celebrował Mszę św. w 1999 roku. To tam Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej z Domu Prowincjalnego w Orliku poprowadziły Nabożeństwo Oczekiwania wraz z odśpiewaniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.  

Następnie procesja uczestników spotkania, której elementem był orszak postaci historycznych, podążyła do bazyliki katedralnej na adorację Najśw. Sakramentu i nabożeństwo pokutne, podczas którego młodzież korzystała z okazji do spowiedzi św., również w obcych językach. Oprawę muzyczną uświetnił stuosobowy chór warsztatowy wraz z orkiestrą symfoniczną z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod dyrekcją Pawła Bębenka z Krakowa. Warsztaty odbywały się od środy, współprowadziła je Karolina Kornas z Tczewa. Uczestniczyły w nich również Siostry Franciszkanki.

Po przerwie obiadowej na „Przystani Jana III Sobieskiego” odbył się koncert ewangelizacyjny głoszeniem kerygmatu i świadectwami młodych. Spotkanie w Pelplinie zakończyło się bardzo żywiołowym i radosnym koncertem zespołu „ Na cały głos” i „Nieboskłonni”. W końcowym słowie bp Kasyna wypowiedziała słowa wdzięczności wszystkim organizatorom „Przystani” i przygotowaniom do ŚDM w diecezji, swoje wystąpienie zakończył słowami: „Do zobaczenia w Krakowie!”.

Wróć