Darłowo: poświąteczna zbiórka żywności

przez Franciszkanka

Święta Bożego Narodzenia to czas głębokich wzruszeń i przeżyć duchowych, w których odnajdujemy Boga bliskiego nam, schodzącego na ziemię, by być z nami. To także czas spotkań z bliskimi przy pięknie nakrytym, bogatym w tradycyjne potrawy stole.

I właśnie ten element – suto zastawiony stół - zainspirował nas, by przeszczepić na darłowski grunt akcję zbierania i rozdawania żywności, która została w wielu domach po Świętach. Udało nam się zarazić tym pomysłem o. Wiesława Przybysza OFM Conv –proboszcza parafii Mariackiej, parafian i spory zastęp osób świeckich, które się czynnie włączyły w pomoc.

I tak 27 grudnia, od rana przyjmowaliśmy potrawy świąteczne, a po południu je rozdawaliśmy. Przyszły przede wszystkim zaproszone przez naszych ministrantów osoby ubogie i nierzadko bezdomne. Resztę jedzenia – a naprawdę było go dużo – rozwieźliśmy pod wskazane przez parafialną Caritas adresy.

Wielkim przeżyciem było patrzenie, z jakim niedowierzaniem i zawstydzeniem ubodzy stawali przy stole, z którego mogli wziąć ze sobą, co chcieli. Nikt im nie wydzielał. Czasem padały niespodziewane słowa: „Ja już dłużej tak nie mogę. Muszę coś z tym alkoholem zrobić…” albo: „Ja w Kościół nie wierzę, ale za panią będę się modlił…” czy w baraku socjalnym, do którego zawieźliśmy jedzenie: „A u nas nigdy kolędy nie było. Może by przyszedł ksiądz…?”

Całe wydarzenie było u nas w Darłowie czymś nowym, ale okazało się potrzebnym – zarówno dla osób, które potrawy przynosiły („Jak to dobrze, że jest takie miejsce… tak nie lubię wyrzucać jedzenia”) jak i dla tych, które z nich skorzystały („A za rok też tak będzie?”)

Tak, chcemy organizować zbiórkę po każdych Świętach, bo ma to głęboki ewangeliczny sens. Bo można pomóc komuś, kto chce pomagać, a nie wie jak, i można pomóc tym osobom, które się czują osamotnione, wykluczone a czasem odepchnięte. Stając przy suto zastawionym stole, mogą poczuć się dowartościowane. A może ktoś zada sobie pytanie o Boga?

s. Izabela i s. Christiana

 

Wróć