Częstochowa: Droga przemiany dla dziewcząt

przez Franciszkanka

W weekend po uroczystości Bożego Ciała tj. w dniach 16 – 18. 06. w naszej częstochowskiej wspólnocie odbywały się rekolekcje dla dziewcząt, którym towarzyszyła s. Marcina, s. Anna i s. Maria. Tematem przewodnim była droga przemiany, inspirowana etapami nawrócenia św. Franciszka z Asyżu.

Rozpoczęłyśmy w piątek Koronką do Bożego Miłosierdzia i wspólnym przyglądaniem się różnorodności sposobów, którymi Pan przyciągnął nas na te rekolekcje. Ta różnorodność – naszych miejsc zamieszkania, podejmowanych w codzienności zadań, historii życia,  wieku, naszych wyobrażeń i oczekiwań była jednocześnie obietnicą, że każda z nas będzie prowadzona w tym czasie bardzo indywidualnie i zostanie obdarzona tym, czego najbardziej w tym momencie swojego życia potrzebuje.  Podczas konferencji zatrzymywałyśmy się nad tematem marzeń w życiu św. Franciszka i  nad osobą Boga – Marzyciela. Podczas wieczornej adoracji Krzyża San Damiano miałyśmy okazję powierzyć Mu nasze najbardziej konkretne marzenia, prosząc by spływało na nie światło Jego łaski. Miałyśmy też okazję skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania. W sobotę 17 czerwca, pomimo deszczowej pogody wyruszyłyśmy wraz ze św. Franciszkiem w Sokole Góry na naszą drogę przemiany, aby szukać śladów jego duchowej drogi w naszym życiu. 

Miałyśmy czas do refleksji nad wyzwaniami dla nas płynącymi w wydarzeń w Spoleto, spotkania z trędowatym, San Damiano, sądu biskupiego oraz odnalezienia Ewangelicznej drogi życia, jak również doświadczenia własnej słabości, ograniczeń ludzkich planów, dyskomfortu spowodowanego coraz silniejszym deszczem i jednocześnie odnajdywania Boga, który działa jednocześnie w trudnościach i niezależnie od trudności. Naszej drodze przemiany towarzyszyła w modlitwie różańcowej Maryja, pomagająca nam na każdym etapie mówić: AMEN. Po powrocie miałyśmy okazję doświadczyć franciszkańskiej radości przy przygotowanym w warunkach domowych grillu. Wieczorem udałyśmy się  na Jasną Górę na Apel. W niedzielę podsumowałyśmy nasze rekolekcje, doświadczając również konkretnej odpowiedzi na powierzane Panu marzenia, które On oczyszczał i przemieniał, podobnie jak czynił to z naszymi sercami, ucząc je wsłuchiwania się w to, co dla nas przygotował dalej i do czego zachęca. Podczas tych rekolekcyjnych dni towarzyszyła nam modlitwa Liturgią Godzin, całe bogactwo miejsca – tj. bliskość Jasnogórskiego klasztoru, jak również takie zupełnie proste sprawy jak rozmowy, wspólnie przygotowywane posiłki, obecność sióstr zarówno miejscowej wspólnoty – s. Irminy, s. Estery, jak również sióstr z Warszawy – s. Łucji, s. Antonii, oraz s. Jany z Chojnic.  Wyjeżdżałyśmy pełne ufności, że Pan sam – podobnie jak Franciszka – będzie nas dalej prowadził, przemieniał i wypełniał swoje obietnice.

S. Anna Nocoń OSF

Wróć