Częstochowa: IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

przez Franciszkanka

"Gdy się modlili zadrżało miejsce, na którym byli zebrani; a wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i głosili z odwagą słowo Boże.”

Te słowa najpełniej wyrażają to, co wydarzyło się podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się w dniach 23-26.11.17. Na Jasnej Górze zgromadziło się ok 700 osób z całej Polski. Spotkanie pod hasłem „Bierzmowanie – Matura czy inicjacja chrześcijańska” było poświęcone przygotowaniu do sakramentu bierzmowania, ale również poruszał bardzo ważne kwestie pracy z młodzieżą.

Po przywitaniu wszystkich gości, uroczysta Mszą Święta, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak oficjalnie rozpoczęliśmy Kongres. Wprowadzeniem do każdego kolejnego dnia naszych spotkań była modlitwa uwielbienia prowadzona przez o. Krzysztofa Czerwionka i naszą s. Marcinę Wieszołek. Podczas tych kilku dni mogliśmy wysłuchać bardzo interesujących konferencji wygłoszonych przez: abp Rino Fisichella, abp Grzegorza Rysia, bp Marka Mendyka, p. Szymona Grzelaka i ks. Krzysztofa Guzowskiego (wszystkie konferencje są dostępne na stronie: nowaewangelizacja.org.)Ponadto mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z dziewięciu warsztatów, w czasie, których były prezentowane sposoby pracy z młodzieżą. Głównym punktem całego Kongresu było spotkanie ewangelizacyjne „Strumienie wody żywej” przygotowane dla młodych ludzi z Częstochowy i okolic w Hali Polonia. 

Kongres był miejscem wymiany doświadczeń i ukazał potencjał oraz nowe możliwości ewangelizacji ludzi młodych. Jednocześnie były to również ogólnopolskie rekolekcje dla wszystkich zgromadzonych. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu, które było dla mnie nie tylko miejscem zdobycia wiedzy ale przede wszystkim nowym napełnieniem Duchem Świętym.

 S. Antonia Szwed

Wróć