Chojnice: I Światowy Dzień Ubogich

przez Franciszkanka

W niedzielę 19 listopada był obchodzony I Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony z inicjatywy papieża Franciszka.

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Dzień ten obchodzony będzie co roku w niedzielę poprzedzającą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. „Niech Światowy Dzień Ubogich stanie się wezwaniem, abyśmy coraz bardziej byli przekonani do tego, że dzielenie się z biednymi pozwala zrozumieć Ewangelię w jej najgłębszej prawdzie. Biedni nie są problemem, ale zasobem, z którego możemy zaczerpnąć, aby przyjąć i żyć istotą Ewangelii” – napisał Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich. Decyzja papieża to ważny i potrzebny gest, by każdy mógł w jakikolwiek sposób zatroszczyć się o ubogich, jednak ta potrzeba jest aktualna przez cały rok.

W ramach Światowego Dnia Ubogich w Świetlicy im. św. Franciszka w Chojnicach odbyła się uroczysta kolacja dla osób ubogich. Głównym organizatorem wydarzenia był p. Marcin Wozikowski we współpracy z Siostrami Franciszkankami ze wspólnoty św. o. Pio. Na kolację przybyło 9 osób potrzebujących - głównie samotne matki, którym towarzyszyli pracownicy MOPSu. Po posiłku była okazja obejrzenia krótkiego przedstawienia w wykonaniu aktorów z Chojnickiego Studia Rapsodycznego.

Z pewnością było to dla nas wszystkich nietypowe i ubogacające spotkanie, które pozwoliło zobaczyć Boga w drugim człowieku, szczególnie tym potrzebującym.

S. Maksymilla Pisarska

Wróć