Chojnice: Być jak Maryja

przez Franciszkanka

 

3 grudnia, w Chojnicach dwanaście dziewcząt z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych przeżywało dzień skupienia, który poprowadziły nasze Siostry. Spotkanie przebiegało wokół tematu „Być jak Maryja”.

W katechezie o Matce Bożej S.Cypriana przedstawiła dziewczętom Maryję, do której przyszedł Anioł Gabriel jako zwykłą dziewczynę z Nazaretu, po ludzku – jakich wiele – ale jednocześnie niezwykłą w swej prostocie i ufności Bogu. Natomiast S. Vianneya poprowadziła warsztaty, w których dziewczęta próbowały spojrzeć na swoje życie, konkretne sytuacje, relacje w odniesieniu do słów, postaw i wydarzeń z życia Maryi, aby również odkryć nadzwyczajność swojej zwyczajnej codzienności. Wspólnota rekolekcyjna przeżyła razem Eucharystię oraz wspólny obiad z Siostrami naszych chojnickich wspólnot. Modliła się również przy grobie S. Adelgund Tumińskiej i wpisała się do pamiątkowej Księgi.

Zdjęcia tutaj

Zwieńczeniem spotkania było uplecenie przez każdą z dziewcząt różańca z sutaszu, na którym na zakończenie dnia skupienia odmówiłyśmy wspólnie dziesiątkę różańca, dziękując za dar własnego życia i powierzając się wstawiennictwu Maryi. To był piękny, Boży czas. Jego niezwykłość niech wybrzmi w słowach świadectwa uczestniczek spotkania:

Był to dla mnie wyjątkowy czas, ponieważ dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Cieszę się też ze spotkania z Siostrami w ich domu zakonnym, gdzie czułam się bardzo dobrze, jak w domu. Chętnie wezmę udział w kolejnych takich spotkaniach, w czasie których łatwiej można zajrzeć w swoje serce i myśli.

Weronika

Ten dzień skupienia był dla mnie ważnym czasem, ponieważ pokazał mi, jak dużą mam wartość jako dziewczyna/kobieta. Najpiękniejsze było wypełnianie tabeli, w której sama mogłam pokazać sobie, jak dużo znaczę i ile mogę zrobić w moim życiu. Dało mi to dużo do myślenia nad moim życiem i nad jego sensem. Dziękuję Bogu za ten czas i za możliwość uczestniczenia w tym cudownym spotkaniu.

Ola

Cieszę się, że miałam możliwość uczestniczyć w spotkaniu „Być jak Maryja”. Jeszcze przed zastanawiałam się, na czym ono będzie polegać, bo przecież każdy wie cos o Maryi, a temat dotyczył właśnie Jej. S.Cypriana w katechezie przedstawiła mi Maryję całkowicie z innej strony, pokazała mi, że wśród wielu jej cech Ona również była prostą, zatroskaną Matką. Natomiast warsztaty odniesienia mojego życia do życia Maryi, które poprowadziła S.Vianneya bardzo mnie wzruszyły, ponieważ przypomniałam sobie, ile dla mnie Bóg zrobił, odkąd zaczęłam Mu ufać, przez ile dróg mnie przeprowadził i co dzięki Niemu teraz mam, kim jestem. Spotkanie w domu Sióstr było cudowne. Nie zapomnę przeżycia tego dnia i na pewno wybiorę się na kolejny Dzień Skupienia.

Aneta

 

Wróć