Białoruskie Rio w Iwieńcu

22 lipca w Iwieńcu rozpoczęły się, "Warsztaty Muzyczne", które skupiły ponad 200 młodych ludzi z całej Białorusi i nie tylko. Przyjechali ci, którzy kochają Pana Boga i muzykę, bo jak wszystkim wiadomo – kto śpiewa modli się podwójnie. Wielu uczestników warsztatów przebyło setki kilometrów, aby doskonalić swój warsztat muzyczny. Warsztaty w Iwieńcu odbywają się już 11 raz, a ludzie, którzy tu przyjeżdżają, nie mogą sobie  wyobrazić, aby ten czas wakacji wykorzystać w inny sposób. Warsztaty prowadzi grupa z Warszawy: była m. in Zofia Sokołowska, Magdalena Frączek,  Jan Pospieszalski, i wiele innych cudownych osób.

Zdjęcia z tych niezwykłych dni

To miejsce każdego roku przyciąga coraz więcej ludzi, dla których muzyka stanowi integralną część życia. Cudowna atmosfera, niezwykła gościnność proboszcza o. Lecha Bahanka OFMConv., oddanie i życzliwość parafian sprawia,że wszyscy czujemy się tam jak w domu. Jednym z celów, który przyświeca warsztatom, jest przygotowanie Białoruskich Dni Młodych. W tym roku rozpoczęły się one 26 lipca. Podczas ceremonii otwarcia do młodzieży zwrócił metropolita minsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz: "Będziemy łączyć się duchowo z młodymi ludźmi zebranymi na Światowym Dniu Młodzieży w Brazylii, oraz z papieżem Franciszkiem. Motto naszego spotkania jest takie samo jak w Rio de Janeiro: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Arcybiskup zauważył, że dziś "Chrześcijaństwo wygląda na zmęczone", że "straciło swoją dynamikę, nie jest atrakcyjne dla współczesnego człowieka i nie zachwyca go." „I w tym momencie mając świadomość, że Ewangelia jest zawsze młoda, a Słowo Boże prawdziwe i aktualne potrzebujemy nowych metod i sposobów jego ogłoszeniu ". Arcybiskup zachęcał młodych ludzi, którzy otrzymali światło wiary w sakramencie chrztu by wzmacniali je poprzez świadectwo, zwłaszcza pośród swoich rówieśników. Naszym spotkaniom modlitewnym towarzyszyły relikwie św Tereski od Dzieciątka Jezus. W kolejnych dniach naszych spotkań mieliśmy możliwość wysłuchania wielu konferencji oraz wziąść udział w wykładach i dyskusjach w wybranych przez siebie grupach tematycznych. Mieliśmy także czas na dialog z biskupami. Młodzież zadawała trudne pytania dotyczące kościoła i dotykających go problemów. Była Adoracja Najświętszego Sakramentu, a wieczorami mieliśmy możliwość wysłuchania niezwykłych koncertów: Muzycznej Majsterni, Magdaleny Frączek-wokalistki zespołu „Love Story” oraz Stana Fortuny-amerykańskiego kapucyna.

Białoruskie Spotkanie Młodzieży zakończyło się 28 lipca. W godzinach porannych, uczestnicy zebrali się w Mszy Świętej, której przewodniczył metropolita minsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Przed liturgią obejrzeliśmy transmisję z XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro.
"Głównym zadaniem Kościoła naszych czasów jest nowa ewangelizacja, " - powiedział na początku Mszy, Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz - Dzisiaj wielu młodych ludzi ma wątpliwości, czy jego życie jest dobre, i nie potrafi on zobaczyć światła na swojej drodze ". „Młodzież z Białorusi- powiedział Arcybiskup -aktywnie uczestniczy w procesie nowej ewangelizacji w bardzo trudnym momencie dla naszego kraju. Jezus Chrystus przyszedł, aby przywrócić utraconą harmonię z powodu grzechu pierworodnego, aby zmienić świat i uczynić go bardziej ludzkim i boskim w tym samym czasie. Chrystus czyni to dalej posługując się nami "- powiedział hierarcha, odwołując się do młodych ludzi. "Możemy uczynić lepszym życie innych, uczynić go bardziej wyjątkowym i szczęśliwym - powiedział arcybiskup. – Wystarczy  TYLKO KOCHAĆ ".

S. Julia Derbin

Wróć