Betlejemskie Światełko Pokoju

przez Franciszkanka

 

W Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega niemalże cały świat. Tym darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szpitali, szkół, urzędów, domów, i wielu innych miejsc, dzielą się radosną nowiną krzewiąc chrześcijańskie wartości wiary, nadziei, miłości, braterstwa, dobra i pokoju. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Uroczystość przekazania Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

 

W tej wielkie sztafecie wraz z harcerzami z naszej 293 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku "Różana Piechota" wzięłam udział również ja :) . "Światło, które daje moc!" tak brzmiało hasło tegorocznego Zlotu Betlejemskiego Światła Pokoju, który odbył się w tym roku w dniach 13-15 grudnia w Zakopanem. Podczas zlotu nie zabrakło czasu na refleksje i momenty zadumy. W sobotę rano wzięliśmy udział w Mszy Świętej, a wieczorem w czuwaniu. Po dniu pełnym wrażeń każdy miał chwilę dla siebie, by wyciszyć się i w skupieniu zastanowić nad sobą. Czuwaliśmy, przygotowując się do  przyjęcia Światła. Podczas Mszy Świętej, na której słowaccy skauci przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, byłam odpowiedzialna za śpiew. To wielkie przeżycie w Narodowym Sanktuarium na Krzeptówkach, być częścią tak wielkiego wydarzenia.

Już dnia 16 grudnia wyruszyliśmy by podzielić się światłem, które daje moc z Klubem Dowództwa Garnizonu Warszawa. 

Dnia 17 grudnia reprezentacja naszej drużyny (293 WDH NS RÓŻANA PIECHOTA) wzięła udział w Przekazaniu BŚP  w Kancelarii Premiera. Przekazaliśmy Światło Premierowi RP I Radzie Ministrów

od dnia 18 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju płonie także w Kancelaria Prezydenta RP. Harcerki i harcerze podzielili się "Światłem, które daje moc" z Prezydentem RP Andrzej Duda i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. W tym wydarzeniu również wzięli udział przedstawiciele naszej drużyny. 

fot. Martyna Kowacka, Matylda Hojnor, Michał Wiraszka, Krzysztof Pietrzykowski

S. Jordana Warmowska

Wróć