Śladami św. Franciszka ...

Grób św. Franciszka

Zabierz mnie pójdziemy razem,

ja się chwycę Twego sznura,

zdejmę buty, żeby lepiej czuć kamienie…

Asyż – szczególne miasto Boże, miejsce uprzywilejowane, zaszczycone obecnością św. Franciszka, św. Klary oraz ich duchowych synów i córek. Franciszek pozostawił tu część swego ducha, którego mogłyśmy doświadczyć w dniach 20-27 października br. Po raz pierwszy w historii naszej Prowincji 35 sióstr pod fachowym przewodnictwem s. Luciany Ciesielskiej uczestniczyło w pielgrzymce - rekolekcjach do miejsc franciszkowych, aby powrócić do źródeł naszej duchowości, aby doświadczyć bliskości i obecności św. Franciszka i św. Klary. Był to czas skupienia, samotności i spokoju, który każda z nas przeżywała w głębi swej duszy, co nie oznacza braku franciszkańskiej radości i doświadczenia wspólnoty siostrzanej.

W tych wyjątkowych dniach nasza franciszkańska droga wiodła przez miejsca uświecone obecnością naszego Ojca. Rozpoczęłyśmy od modlitwy przy grobie Biedaczyny i Klary. Każdy dzień miał swą myśl przewodnią.

I dzień „Panie, co chcesz, abym czynił?” rozpoczęłyśmy od nawiedzenia miejsc związanych z dzieciństwem i młodością świętego: Chiesa Nouva –dom rodzinny, San Rufino, Maria Maggiore i San Damiano.

II dzień „Mnie, bratu Franciszkowi, Pan dał tak rozpocząć życie pokuty…”. Był to dzień adoracji krzyża San Damiano w Bazylice św. Klary i wyprawy do pustelni w Carceri.

III dzień „Reguła i życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa”. W tym dniu nawiedziłyśmy Greccio, Fonte Colombo i La Foresta, gdzie Franciszek zmagał się z pragnieniem życia Ewangelią i duchem ówczesnego mu świata.

Dzień IV to była wyjątkowa niedziela spędzona na La Vernie miejscu, gdzie Franciszek otrzymał stygmaty.

V dzień „Pan zlecił mi troskę o braci – początki życia braterskiego i misji apostolskiej opartej na Ewangelii: Ewangeliczne braterstwo” w tym dniu wędrowałyśmy do dwóch miejsc, gdzie formowały się pierwsze wspólnoty Franciszkańskie Porcjunkuli i Rivo Torto, które wzruszały nas prostotą i ubóstwem.

VI dzień to podróż śladem Franciszka i pierwszych braci z Asyżu do Rzymu, gdzie udali się do Papieża Innocentego III z prośbą o zatwierdzenie ich sposobu życia. Nawiedziłyśmy Bazylikę św. Jana na Lateranie i św. Piotra, zawłaszcza grób Sługi Bożego Jana Pawła II. Następnie udałyśmy się na siostrzane spotkanie w naszym Domu Generalnym, gdzie siostry przyjęły nas niezwykle serdecznie i ciepło, jak na „rodzinę przystało”.

Powróciłyśmy na polską ziemię i do naszych wspólnot wdzięczne Bogu i Siostrom, dzięki którym mogłyśmy przeżyć ten niezwykły czas rekolekcji w tak świętym miejscu dla naszej franciszkańskiej rodziny.

Wdzięczne asyskie pątniczki

Wróć