Niepokalanów:"Pan niech da Ci pokój"

przez Franciszkanka

 

W dniach 11-12 stycznia 2020 roku w Niepokalanowie, odbyła się pierwsza, tegoroczna sesja formacyjna Sióstr Franciszkanek po profesji wieczystej. Wzięło w niej udział 37 sióstr. Wiodącym tematem spotkania były słowa:  "Pan niech da Ci pokój". 

Gościem zaproszonym był ks. bp Andrzej Przybylski -  biskup pomocniczy częstochowski. Ks biskup w homilii i prelekcjach rozważał temat pokoju. Reasumując swoje wypowiedzi przypomniał, że najważniejszym źródłem pokoju jest Eucharystia. W myśl św. Franciszka troska o pokój przejawia się nie tyle w spektakularności wymiernych działań na rzecz pokoju, ile przede wszystkim w  codziennej, wytrwałej i cierpliwej dbałości o zachowanie pokoju duszy i ciała, który jest dobrem udzielonym człowiekowi w darze przez Boga – podkreślił ks. Bp Przybylski.

Kilka zdjęć ze spotkania

Korzystając z obecności w Niepokalanowie, każda siostra miała możliwość wypraszania pokoju na świecie oraz we własnym sercu w "Światowym Centrum Modlitwy o Pokój", w Kaplicy Wieczystej Adoracji "Gwiazda Niepokalanej". Po zakończonym spotkaniu u stóp Niepokalanej siostry rozjechały się do swoich wspólnot radosne, umocnione i pełne zapału.

 S. Agnes Kielar OSF

Taizé - 42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu

Wspólnota z Taizé przygotowała we Wrocławiu 42. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbyło się w dniach od 28 grudnia 2019 r. do 1 stycznia roku 2020. Pod koniec roku do stolicy Dolnego Śląska przyjechało ponad 15 tysięcy młodych pielgrzymów z prawie 70 krajów, wśród nich ponad 20 Sióstr Franciszkanek. Celem spotkania była wspólna modlitwa oraz wymiana doświadczeń na temat wiary, zaufania i dialogu różnych kultur.

Więcej...

Wronki: Franciszkańskie Dni Młodych 2019 - Zacznijmy od nowa!

W dniach 27 -30 grudnia odbyły się we Wronkach Franciszkańskie Dni Młodych. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Bracia, zacznijmy od nowa…”,  minęło na twórczych spotkaniach i pracy w grupach. Nie brakowało również form artystycznych – teatru ognia i koncertów.

Więcej...

Cicha noc, święta noc...

 Drogie nasze rodziny, znajomi, przyjaciele, dobrodzieje! 

Świętujmy pokój i radość Bożego Narodzenia z taką miłością, z jaką Nowonarodzony staje pośród nas. Nie pozwólmy zgasnąć światłu zapalonemu przez Chrystusa. Życzymy, by żywa relacja z Bogiem rozpalała serce i czyniła nas wewnętrznie bogatymi, abyśmy w Roku Pańskim 2020 umieli za wzorem św. Franciszka czynić więcej i dokonywać większych rzeczy (Reg 1) .

Z darem modlitwy przy żłobku betlejemskim,

Siostry Franciszkanki

 

Więcej...

Godny podziwu

Ze żłóbka płynie apel Jezusa o dzielenie się z ubogimi, o “bardziej braterski świat, w którym nikt nie jest wykluczony” – wskazał papież Franciszek w liście apostolskim poświęconym znaczeniu i wartości żłóbka. Podpisał go w niedzielę w sanktuarium w Greccio. W tym miasteczku z inicjatywy świętego Franciszka w Asyżu w 1223 roku powstała pierwsza w historii szopka, to tam papież podpisał list “Admirabile signum” (łac. godny podziwu).

Cały tekst listu

Więcej...

Betlejemskie Światełko Pokoju

W Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega niemalże cały świat. Tym darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szpitali, szkół, urzędów, domów, i wielu innych miejsc, dzielą się radosną nowiną krzewiąc chrześcijańskie wartości wiary, nadziei, miłości, braterstwa, dobra i pokoju.

 

Więcej...