Pamiętając o początkach... 187 lat temu

przez Admin

W kolejną rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej patrzymy z wdzięcznością na skromne początki Bożego dzieła, które podtrzymywane Jego pełną troskliwości Opatrznością rozwija się i owocuje po dzień dzisiejszy. 

 

10 maja 1835 roku Katarzyna Damen i jej pierwsze towarzyszki, mając zgodę miejscowego biskupa na rozpoczęcie życia zakonnego, przeprowadziły się do skromnego i zaniedbanego gospodarstwa położonego na skraju wsi Heythuysen (dzisiejsza Holandia), a przez mieszkańców nazywanego potocznie "Krepplem". Ów niepozorny Kreppel stał się w późniejszych latach domem macierzystym zgromadzenia zakonnego posługującego na całym świecie. Dziś jest dla nas symbolem pokornej i ufnej odwagi, że "Bóg się zatroszczy".

 

Niech odwaga Matki Magdaleny w podążaniu za natchnieniami Ducha Świętego będzie dla nas inspiracją, by bez lęku pozwalać się prowadzić Bogu po ścieżkach wiecznie młodej Ewangelii, która zawsze pozostając taka sama, stawia przed nami wciąż nowe wyzwania.

 

Jubilate Deo!

Dziękczynna uroczystość jubileuszu wielu lat życia ślubami zakonnymi zgromadziła nas w Orliku. Dnia 30 kwietnia br., świętując w gronie sióstr, zaprzyjaźnionych kapłanów, a także rodziny i przyjaciół, dziękowaliśmy Dobremu Bogu za 70, 65 i 60 lat życia zakonnego sióstr: s. Goretty Szarowskiej, s. Krescencji Gwizdała i s. Angeliki Synak.

Więcej...

Majówka ze Słowem Bożym

Jeśli masz odwagę zaryzykować i zapoczątkować relację Przyjaźni, która ma moc przemienić Twoją codzienność, to serdecznie zapraszamy na "Majówkę ze Słowem Bożym" w dniach 1 - 3 maja w klasztorze Sióstr Franciszkanek w Orliku. 

Więcej...

Surrexit Christus, alleluja!

Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. (Ewangelia wg. świętego Marka 16,6)

 

Niech ciepłe światło Zmartwychwstałego Pana opromieni nasze serca w wielkanocny poranek, rozpraszając lęki i niepewności i kierując nasze oczy na właściwy kierunek poszukiwania Go - nie w Grobie, który pozostawił pusty, ale w codzienności naszej "Galilei" - tam przychodzi do nas, by się z nami spotykać i towarzyszyć nam w drodze.

Więcej...

Diecezjalny Dzień Młodych w Kościerzynie

W Niedzielę Palmową, 10 kwietnia br. w Kościerzynie miało miejsce diecezjalne spotkanie  dla młodzieży. Wydarzeniu przewodniczył ordynariusz, bp Ryszard Kasyna. W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej zgromadziło się blisko 3 tysiące młodych ludzi z różnych zakątków diecezji pelplińskiej.

Więcej...

Sesja naukowo-katechetyczna w Częstochowie

W Częstochowie w dniach 2-3 kwietnia odbyła się Sesja naukowo-katechetyczna przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych dla sióstr katechetek. Wzięło w niej niej udział kilka naszych sióstr.

Więcej...