Peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

przez Franciszkanka

Od jesieni 2018 r. rozpoczęła się w Jurysdykcji Polskiej Rycerzy Kolumba peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Ikonę wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Kilka jej kopii poświęcił Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, które peregrynują po całym świecie, a wraz z nimi wielkie wołanie modlitewne w intencji prześladowanych Chrześcijan.

 

20 maja br. jedna z kopii dotarła do kaplicy Domu Prowincjalnego w Orliku. Przekazania obrazu dokonali rycerze z rady 16964 z Chojnic. Ponad tydzień przed tym wizerunkiem będą się modlić Siostry Franciszkanki i przybywający do kaplicy wierni. Codziennie wieczorem o godz. 20.30. jest prowadzona modlitwa różańcowa zakończona apelem w intencji prześladowanych chrześcijan.

Codziennie miliony Chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważalny w naszym codziennym życiu. W XXI w. Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Co kilka minut ginie wyznawca Chrystusa, tylko dlatego, że w Niego wierzy. Dla uciskanych Chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan jest wołaniem o wsparcie modlitewne, jak również refleksją, czy nasza wiara jest na tyle silna, by móc dawać świadectwo wiary aż do przelania krwi.

 

Trwa tydzień modlitw o nowe powołania

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza – przypadającą w tym roku 12 maja – będzie obchodzony 56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W orędziu na ten dzień Ojciec Święty Franciszek nawiązał do niedawnego synodu biskupów na temat młodzieży oraz Światowych Dni Młodzieży w Panamie. „Każdy z nas mierzy się z pragnieniami niesionymi w sercu, angażuje się w działania, które – jak ufa – okażą się owocne, wyrusza na morze wielu możliwości, poszukując właściwego kursu, który mógłby spełnić jego pragnienie szczęścia” – napisał. Orędzie nosi tytuł: „Odwaga podjęcia ryzyka ze względu na obietnicę Boga”.

Więcej...

Kolejna rocznica powstania zgromadzenia

184 lata M. Magdalena Damen rzuciła ziarno gorczycy w ziemię…które dzięki Bożej Opatrzności wyrosło na drzewo. Widzimy rozpięte jego gałęzie, ponad Holandią i wieloma krainami, a w gałęziach tego drzewa śpiewają szczęśliwe ptaki także na polskiej ziemi.

 

 

Więcej...

Orlik: Złoty jubileusz ślubów zakonnych

4 maja stał się dniem dziękczynienia dla czterech sióstr jubilatek: S. Bogusławy Wnuk. S. Mirosławy Urbaniak, S. Henryki Bodo i S. Ryszardy Przyłuckiej, które 50 lat w dniu 1 marca 1969 r. złożyły pierwsze śluby zakonne. Głównym punktem uroczystości była uroczysta, koncelebrowana Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. W homilii oparł się na słowach Ewangelii św. Jana : ujrzeli Jezusa kroczącego po jeziorze i zbliżającego się do łodzi. I przestraszyli się. On zaś rzekł do nich: „To Ja jestem, nie bójcie się” (J 6,16-21).

Więcej...

Narodowe czytanie Pisma świętego

W niedzielę 5 maja odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie zainauguruje obchody XI Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 11 maja. Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z 1 Listu św. Piotra: "Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Więcej...

Jezus prawdziwie zmartwychwstał!

A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. ( Mt 28, 20)

 
Świętujemy Wielką Noc, podczas której ukrzyżowany Chrystus na nowo powraca do życia. Jego zmartwychwstanie zamienia nasz smutek w radość (por. J 16, 20), a nasz strach w pełne odwagi dawanie świadectwa, że On żyje i jest naszym Panem i Bogiem (por. J 20,28).  

Więcej...