Orlik: Rozpoczęły nowy etap formacji zakonnej

przez Franciszkanka

Dnia 31 sierpnia br. w Domu Prowincjalnym w Orliku odbyła się uroczystość: przyjęcia postulantek do nowicjatu i złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez nowicjuszki II roku.

Postulat - II etap formacji początkowej kończy się obłóczynami, czyli obrzędem przyjęcia do nowicjatu. Składa się na niego: przyjęcie habitu, białego welonu i nowego imienia.To wydarzenie stało się udziałem dwóch postulantek: Martyny Cieślik, która przyjęła imię - S. M. Zuzanna oraz Urszuli Rydzińskiej, która odtąd będzie miała imię - S. M. Symeona.

Po obrzędzie obłóczyn rozpoczęła się uroczysta, koncelebrowana Msza św, której przewodniczył O. Arkadiusz Czaja - kapelan orlicki, homilię zaś wygłosił O. Mirosław Zabrocki CSSp z Bydgoszczy.

O. Mirosław rozpoczynając homilię przytoczył słowa Założycielki zgromadzenia: "Pan cię tu przysyła, Bóg chce ciebie tu mieć". M. Magdalena odpowiedziała całym sercem na Jego wezwanie, dając początek nowemu zgromadzeniu. Podkreślił, że życie zakonne jest przede wszystkim świadectwem obecności i miłości Boga do ludzi. W dzisiejszym świecie szczególną wartość ma sama obecność człowieka wierzącego, a tym bardziej pełną dyspozycyjność i wyrzeczenia, cicha posługa sióstr zakonnych. Zachęcił, aby nie tylko zachwycać się powołaniem, ale mieć gotowość iść za Jezusem Oblubieńcem na Jego Drogę Krzyżową - stanąć pod krzyżem, ocierać Mu twarz, zanurzać się i wejść z Nim na drogę stromą i wyboistą. Od tego zanurzenia w Oblubieńcu, od trwania w Nim jak gałązka w krzewie winnym zależy na ile to życie będzie owocne. Na koniec kaznodzieja życzył siostrom, aby żyły Jego Miłością, kochały Jego Miłością, codziennie wydawały piękne owoce, a świadectwo ich życia pociągało wiele młodych serc do pójścia za Jezusem, za ich przykładem odkrywania obecności Boga żyjącego pośród nich.

Po homilii, nowicjuszki: S. Serafina Ligocka i S. Aniela Gomółka na ręce Przełożonej Prowincjalnej S. Mirony Turzyńskiej złożyły swe pierwsze śluby zakonne: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, rozpoczynając kolejny etap formacji tzw. juniorat.

GALERIA ZDJĘĆ

W tym uroczystym wydarzeniu wzięli udział zaproszeni kapłani, najbliższa rodzina i Siostry Franciszkanki.

Siostrom nowicjuszkom i neoprofeskom życzymy radosnego trwania w powołaniu i wiernego podążania za Jezusem w duchu św. Franciszka i M. Magdaleny.

Pielgrzymka to droga wiary i szkoła charakteru

    Tradycyjnie sierpień jest miesiącem, w którym wyruszają liczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi przemierzają wiele set kilometrów, by dotrzeć do tronu Matki w Częstochowie. Tegorocznym hasłem pielgrzymowania jest temat Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce „W mocy Bożego Ducha”. W bieżącym roku, również spora liczba Sióstr Franciszkanek podjęła trud pielgrzymowania z różnych miejsc w Polsce, najwięcej pielgrzymuje w grupach diecezji pelplińskiej. 

Więcej...

S. M. Leonarda Oldenburg w Domu Ojca

S. M. Leonarda Oldenburg urodziła się 21 grudnia 1929 roku w Zakrzewie.  01 sierpnia 1951 roku została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek. Zmarła 29 lipca 2019 roku. Jej pogrzeb odbył się 1 sierpnia 2019 r. w kościele parafialnym w Więcborku, następnie jej ciało złożono na cmentarzu parafialnym w kwaterze Sióstr Franciszkanek.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Jej wieczne spoczywanie!

Więcej...

Częstochowa: Dni Prowincji

W dniach 22/23 lipca Siostry Franciszkanki zgromadziły się w Częstochowie, aby podczas Dni Prowincji dziękować Bogu za 70 lat istnienia polskiej prowincji. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej powstało w Holandii w 1835 r., 152 lata siostry dotarły na ziemie polskie, zaś polska prowincja została powołana 4 października 1948 r.

Dziękczynienie za 70 lat rozpoczęło się 4 października 2018 r. we wspólnotach lokalnych, swój punkt kulminacyjny osiągnęło w dniu 22 lipca – w dzień imienin założycielki Magdaleny Damen w Częstochowie, na które przybyło ponad 80 sióstr z Polski i Białorusi.

Więcej...

Rekolekcje lectio divina w Orliku

W tym roku już po raz VII w Orliku odbyły się rekolekcje w rytmie lectio divina dla 45 osób, głównie Sióstr Franciszkanek. Rekolektanci zgłębiali 4 etapy 4 Ewangelii oraz pogłębienie – Wyjście z niewoli egipskiej, towarzyszło im 4 kierowników duchowych: Ks. Ryszard Stankiewicz SDS, ks. Jakub Raczyński, Ks. Jacek Szewczyk SDB oraz p. Zofia Rubini. Był to bardzo intensywny, bogaty i jakże błogosławiony czas.

Więcej...

Orlik: Letnie spotkanie sióstr juniorystek

JunioratW dniach od 26 czerwca do 9 lipca, jak co roku, klasztor w Orliku wypełnił się pełną młodego entuzjazmu obecnością sióstr juniorystek (sióstr o ślubach czasowych), które przybyły z miejsc swojej codziennej posługi na letnie spotkanie formacyjne. Czas ten rozpoczęłyśmy spotkaniem z Przełożoną Prowincjalną, s. Mironą Turzyńską, podczas którego niektóre z nas otrzymały posłanie do nowych miejsc posługi. Przez następne trzy dni towarzyszył nam br. Adam Zwierz OFM Cap, który wprowadził nas na drogę spotkania Zmartwychwstałego Jezusa w doświadczeniu Marii Magdaleny, medytując 20-sty rozdział Ewangelii według św. Jana.

Więcej...