Nowenna przed Uroczystością św. Franciszka z Asyżu

przez Admin

Świętego Franciszka z Asyżu wspominamy w liturgii 4 października. W trzech Zakonach Franciszkańskich dzień ten obchodzony jest jako uroczystość, poprzedzana 9-ciodniową nowenną rozpoczynającą się 25 września.

Szczególnym dniem tej nowenny jest dzień ostatni, 3 października, kiedy przypada rocznica jego śmierci. Na pamiątkę tego wydarzenia w klasztorach franciszkańskich sprawuje się nabożeństwo o nazwie Transitus (z łac. "przejście"), wspominając odejście Świętego Patriarchy.

Zapraszamy do trwania razem z nami na wspólnej modlitwie wzywając orędownictwa naszego Serafickiego Ojca.

Niech Brat Franciszek, za życia ubogi i pokorny, wyprasza nam w niebie potrzebne łaski na drodze ziemskiego pielgrzymowania.

 

TEKST NOWENNY

Fundacja "Mała Trzódka" na targach w Minikowie

Fundacja Pomocy Osobom Starszym i Ubogim "Mała Trzódka" prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek zawitała 19 września na Targach w Minikowie w woj. kujawsko-pomorskim. Na stoisku Fundacji można było zakupić wykonane przez siostry rękodzieło, sprzedawane pod wdzięczną nazwą "Klasztorne Fidrygałki". Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele Fundacji.

 

Więcej...

Święto Stygmatów św. Franciszka

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada Święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa. Co Stygmatyzacja św. Franciszka może nam powiedzieć dzisiaj?

 

Więcej...

Wyczekiwana uroczystość beatyfikacji

Historyczna uroczystość beatyfikacji, tak długo wyczekiwana, staje się faktem. Dnia 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, i Matki Elżbiety Róży Czackiej, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek. Tych dwoje wyjątkowych ludzi, jak napisali polscy biskupi, "połączyła świętość". Swoim życiem głęboko wpisali się w historię Polski w XX wieku, kształtując jej rysy. Może warto dowiedzieć się o nich coś więcej? Poniżej kilkuminutowa prezentacja przygotowana przez nasze siostry z okazji beatyfikacji.

Więcej...

Echo z "Exodusu Młodych"...

Czas wakacyjny już zakończony, wykorzystany zapewne na wiele różnych sposobów. Dla wielu - to również okazja do pogłębienia swojej relacji z Bogiem: podczas rekolekcji, dni skupienia, oaz, pielgrzymek, różnego rodzaju warsztatów i kursów ewangelizacyjnych. 

Sporo młodych ludzi uczestniczy w lokalnych lub ogólnopolskich spotkaniach, np. w "Exodusie Młodych", który miał miejsce już po raz XI w Górecku Kościelnym na terenie diecezji zamojsko – lubaczowskiej. Wśród kilkuset młodych osób z całej Polski, można było też spotkać naszą s. Antonię.

 

Więcej...

Kalisz: Podziękowanie za wsparcie w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa, która w ubiegłym roku dotknęła cały świat, była przyczyną wielu trudnych sytuacji, zwłaszcza w domach pomocy społecznej, leczy wyzwoliła także wiele dobra. Choroba i kwarantanna doświadczyła również mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, którzy zostali odizolowani od rodzin i przyjaciół. Mogli jednak liczyć m.in. na pomoc wolontariuszy, dla których dnia 25 sierpnia zorganizowano spotkanie pod hasłem "Sami swoi". Były na nim obecne także Siostry Franciszkanki, które w maju ubiegłego roku posługiwały jako wolontariuszki.

Więcej...