150 lat na ziemiach polskich

przez Franciszkanka

Głównym uroczystościom w Chojnicach będzie przewodniczyć Prymas Polski Abp Wojciech Polak.

 

 

Rok 2017 dla polskiej prowincji Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej jest rokiem jubileuszowym. 9 października br. minie 150 lat od przybycia pierwszych Franciszkanek z ówczesnej prowincji holenderskiej na ziemie polskie. Siostry przybyły na zaproszenie miejscowej ludności do Chojnic, które były wówczas pod zaborem pruskim.

 

 

 

Historia przybycia pierwszych sióstr do Chojnic

 

Wielkie i ważne wydarzenia, które mają szczególne znaczenie dla człowieka, warto zachować w pamięci, tak, by stały się bliskie i aktualne. Jednym ze sposobów zatrzymania się jest powrót do początków, czemu służą rocznice i jubileusze czy nowenny. Dlatego polska prowincja Sióstr Franciszkanek z dniem 9 lutego rozpoczęła 9-cio miesięczną nowennę. Wraz z Założycielką Matką Magdaleną, siostry przez 9 miesięcy pielgrzymują w duchu wdzięczności po kartach 150 – letniej historii.

 

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 20 sierpnia br. w chojnickiej Bazylice podczas mszy św. o godz. 12.00, której przewodniczyć będzie J.E. Ks. Prymas Polski Abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi J.E. Ks. Bp Wiesław Śmigiel. W godzinach popołudniowych odbędzie się Muzyczne Oratorium „Ziarno gorczycy”. Już dzisiaj zapraszamy mieszkańców Chojnic, nasze rodziny, przyjaciół, znajomych na wspólne świętowanie jubileuszu.

Chrystus zmartwychwstał!

„Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli”

(1 Kor 15, 20).

„Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim” (1 Tes 4,14).

Więcej...

Droga Przełomu na EDK za nami...


Droga krzyżowa w formie 40-kilometrowej, nocnej wędrówki to pomysł ks. Jacka Stryczka, prezesa Stowarzyszenia WIOSNA – organizatora m.in. SZLACHETNEJ PACZKI.  Trud, zmęczenie, brud i dziesiątki kilometrów przebytych nocą, w kompletnym milczeniu. Choć EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA nie jest łatwa i wymaga ogromnej siły psychicznej i fizycznej, liczba uczestników rośnie w ogromnym tempie. W tegorocznej EDK Dziemiany wzięło udział ok. 1900 osób. Liczba do końca nie jest znana, gdyż nie wszyscy uczestnicy zdążyli zapisać się. Pątnicy mieli do pokonania 2 trasy: 41 i 28 km prowadzące z Dziemian na Kaszubach do Kalwarii Wielewskiej w Wielu.

Więcej...

Dokąd idziesz?

W dniach 24-26 marca w Orliku odbyły się kolejne rekolekcje dla dziewcząt. Naszemu zamyśleniu towarzyszyło pytanie „Dokąd idziesz?”. Razem z Siostrami Franciszkankami i ks.Tomaszem Klafetka próbowałyśmy odpowiedzieć na pytanie: czy jestem bardziej pielgrzymem czy raczej włóczęgą i czy wiem, co jest celem mojej drogi. 

Rekolektantki

Więcej...

Modlitwa o beatyfikację S. Adelgund Tumińskiej

Wspólnota Sióstr Franciszkanek w Chojnicach zaprasza raz w miesiącu, każdego 15 dnia miesiąca na modlitwę w intencji beatyfikacji S. Adelgund Tumińskiej, franciszkanki, która oddała swe życie broniąc młode dziewczęta przed atakiem Rosjan w 1945 r. Czuwanie modlitewne odbywa się w kaplicy Najświętszego Serca Jezusa (przy byłym szpitalu chojnickim), gdzie S. Adelgund pracowała, modliła się i została zamordowana w pobliskim pomieszczeniu. Najbliższe spotkanie z racji świąt wielkanocnych odbędzie się 18 kwietnia (wtorek po Wielkanocy) o godz. 16.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji.

Więcej...

Przed nami kolejna Ekstremalna Droga Krzyżowa

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności. EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się przekraczania siebie. Zdani wyłącznie na siebie i własne siły. Dostajemy do ręki mapę i rozważania - 14 stacji męki Jezusa. Doświadczamy bólu, zmęczenia, ale dzięki temu poznajemy i przekraczamy siebie. Tegorocznym tematem przewodnim EDK jest droga przełomu.

Więcej...