Modlitwa o beatyfikację S. Adelgund Tumińskiej

przez Franciszkanka

Wspólnota Sióstr Franciszkanek w Chojnicach zaprasza raz w miesiącu, każdego 15 dnia miesiąca na modlitwę w intencji beatyfikacji S. Adelgund Tumińskiej, franciszkanki, która oddała swe życie broniąc młode dziewczęta przed atakiem Rosjan w 1945 r.
 
Czuwanie modlitewne odbywa się w kaplicy Najświętszego Serca Jezusa (przy byłym szpitalu chojnickim), gdzie S. Adelgund pracowała, modliła się i została zamordowana w pobliskim pomieszczeniu. Najbliższe spotkanie z racji świąt wielkanocnych odbędzie się 18 kwietnia (wtorek po Wielkanocy) o godz. 16.00.(Różaniec i Msza św.).  Zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji.
S. Felicja Berendt

Przed nami kolejna Ekstremalna Droga Krzyżowa

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności. EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się przekraczania siebie. Zdani wyłącznie na siebie i własne siły. Dostajemy do ręki mapę i rozważania - 14 stacji męki Jezusa. Doświadczamy bólu, zmęczenia, ale dzięki temu poznajemy i przekraczamy siebie. Tegorocznym tematem przewodnim EDK jest droga przełomu.

Więcej...

S. Hiacynta Hillar zakończyła ziemską wędrówkę

W Orliku, dnia 28 lutego 2017 roku, w wieku 90 lat zasnęła w Panu po długim cierpieniu, nasza Droga Siostra, śp. M. Hiacynta - Henrieta Hillar, która trwale wpisała się w historię Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, pełniąc przez 11 lat posługę  Przełożonej Prowincjalnej Prowincji Polskiej. Jej otwieranie się na znaki czasu i potrzeby Kościoła przyczyniło się do podejmowania wielu nowych wyzwań w kierunku duchowego rozwoju nie tylko polskiej prowincji, ale i w skali Kościoła. jej pogrzeb odbędzie się 3 marca o godz. 11.00 w kaplicy Domu Prowincjalnego w Orliku.

Więcej...

Pierwsza seria rekolekcji dla Sióstr Franciszkanek

  W dniach 18 - 25 luty, w Domu Prowincjalnym w Orliku odbyła się pierwsza seria rekolekcji dla 40 Sióstr Franciszkanek. Prowadził je Br. Michał Deja OFM Cap z Zakroczymia. Myślą przewodnią tych dni były Ewangeliczne inspiracje  w duchowości franciszkańskiej. Rekolektantki w pogłębionej modlitwie Słowa Bożego mogły odkrywać przejawy wpływu Ewangelii na codzienne wybory św. Franciszka z Asyżu. 

Więcej...

S. Franciszka Kraskowska przeszła do Domu Ojca

20 lutego 2017 r. odeszła do Domu Ojca śp. S. Maria Franciszka - Stefania Kraskowska. Pogrzeb odbędzie się 23 lutego (czwartek) o godz. 11.00. w kaplicy Domu Prowincjalnego w Orliku.

Śp. S. Franciszka ur. się 20 sierpnia 1932 r. w Warlubiu, tam również przyjęła chrzest. Do zgromadzenia wstąpiła 1 lutego 1950 r. Pierwsze śluby zakonne złożyła 26 lutego 1953 r. w Orliku. W klasztorze przeżyła 67 lat, w tym 64 żyła ślubami zakonnymi.

  Niech Pan da jej wieczne spoczywanie!

Więcej...

72 lata temu oddała swe życie

15 lutego przypada 72 rocznica męczeńskiej śmierci S. Adelgund Tumińskiej, która w 1945 r. oddała swe życie w obronie chojnickich dziewcząt atakowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej. Na kilka dni przed śmiercią pisała w liście do sióstr w Zamartem: "Trzeba się samemu ofiarować, a to znaczy: przyjmować cierpliwie napomnienia i przykrości od bliźniego, a krzyż i cierpienia od Boga". Swym heroicznym czynem pokazała, że Boża miłość jest silniejsza niż śmierć.

Więcej...